fbpx

Jak opowiadać o Hołodomorze? Ludobójstwo w architekturze, literaturze i filmie.

Data rozpoczęcia:

17 września 2022

sobota

18:00

Data zakończenia:

17 września 2022

sobota

20:30

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Zbliża się 90. rocznica Hołodomoru – sztucznego głodu z lat 1932-33 w Ukrainie. Dyskusja będzie okazją do bezpośredniej rozmowy z artystami, którzy w swojej twórczości podejmowali ten temat.

Wielki Głód 1932-1933 w Ukrainie. Sztuka w obliczu ludobójstwa – debata 

 

Zbliża się 90. rocznica Hołodomoru – sztucznego głodu z lat 1932-33 w Ukrainie. Dyskusja „Wielki Głód 1932-1933 w Ukrainie. Sztuka w obliczu ludobójstwa” będzie okazją do bezpośredniej rozmowy z artystami, którzy w swojej twórczości podejmowali ten temat.

Przez 90. lat, które minęły od Wielkiego Głodu, artyści szukali sposobów na dotarcie z opowieścią o tej zbrodni do świadomości publicznej, a także na przezwyciężenie traumy z nią związanej. Do dziś powstają książki, filmy, sztuki teatralne, wystawy, pomniki i muzea poświęcone Hołodomorowi. Twórcy starają się odnaleźć właściwe środki wyrazu, symbole i postaci, przez pryzmat których pokazują skalę i charakter tego ludobójstwa, jednej z największych sowieckich zbrodni.

 

W obliczu 90. rocznicy Hołodomoru Fundacja Nizio proponuje szerokie spojrzenie na obecność tematu sowieckich zbrodni w sztuce, publicznym dyskursie i zbiorowej świadomości obywateli Ukrainy i krajów sąsiedzkich, jak Polska.

 

W Galerii Nizio spotkamy się z polskimi i ukraińskimi działaczami społecznymi oraz artystami. W dyskusji wezmą udział:

Oksana Zabużko – jedna z czołowych ukraińskich pisarek, autorka ponad dwudziestu książek, laureatka wielu nagród krajowych i zagranicznych. Córka i wnuczka świadków Hołodomoru.
Lia Dostliewa – artystka, antropolożka kultury. W swoich pracach porusza tematy traumy, empatii, postpamięci, także w odniesieniu do wydarzeń Hołodomoru.
Mirosław Nizio – architekt, ekspert w projektowaniu przestrzeni dla kultury, muzeów i ekspozycji muzealnych. Aktualnie pracuje z zespołem nad projektem architektury i wystawy stałej Narodowego Muzeum Hołodomoru-Ludobójstwa w Kijowie.

Iwan Wasiunyk – przewodniczący Rady Nadzorczej Fundacji Muzeum Hołodomoru, współprzewodniczący Obywatelskiego Komitetu Upamiętnienia Ofiar Hołodomoru Ludobójstwa 1932-193.

Dyskusję poprowadzi Witold Szabłowski – reporter, pisarz i scenarzysta.

 

Przedstawiciele Fundacji Nizio opowiedzą o pracy z tematem Hołodomoru w oparciu o własne, konkretne doświadczenie. Pracownia Nizio Design International, z którą nasza Fundacja jest związana, od 2018 roku zaangażowana jest w ważny dla tożsamości Ukrainy projekt Narodowego Muzeum Hołodomoru-Ludobójstwa w Kijowie.

 

Planowana jest transmisja internetowa wydarzenia!

 

Debacie towarzyszyć będzie wystawa „Muzeum Hołodomoru w budowie” – prezentacjа koncepcji projektu budynku i wystawy stałej Narodowego Muzeum Hołodomoru-Ludobójstwa w Kijowie umożliwiająca przyjrzenie się konkretnej pracy artystycznej poświęconej Wielkiemu Głodowi realizowanej przez polskich twórców.

 

ORGANIZATORZY

Fundacja Nizio – przestrzeń wymiany idei wokół sztuki, kultury i architektury. Organizuje wydarzenia prezentujące dorobek współczesnych twórców oraz międzynarodowe projekty dotyczące pamięci historycznej. Powstała z inicjatywy Mirosława Nizio, właściciela pracowni Nizio Design International, architekta znanego z projektów przestrzeni publicznych, architektury muzeów i wystaw muzealnych.
Nizio Design International

 

WSPÓŁORGANIZATORZY

Międzynarodowa Charytatywna Fundacja Muzeum Hołodomoru. Od 2018 roku skupia wokół siebie wspólnotę mecenasów – indywidualnych i korporacyjnych darczyńców, przyczyniających się do powstania i realizowania projektu wystawy pierwszego na świecie Muzeum Hołodomoru, który będzie odpowiadał najwyższym światowym standardom.
Narodowe Muzeum Hołodomoru-Ludobójstwa w Kijowie

Galeria Nizio

 

PARTNERZY
Kolegium Europy Wschodniej

 

PATRONAT HONOROWY
Ambasada Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej

Data rozpoczęcia:

17 września 2022

sobota

18:00

Data zakończenia:

17 września 2022

sobota

20:30

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wykład / prelekcja

Lokalizacja:

Galeria Nizio jest przestrzenią wymiany idei uruchamianej wokół sztuki, kultury, architektury oraz działań prospołecznych. Galeria organizuje wydarzenia pozwalające na zaprezentowanie dorobku artystycznego współczesnych twórców, w tym młodych artystów, inicjując w ten sposób i wspierając działania

woj. mazowieckie

Organizator

Nazwa: Fundacja Nizio

Osoba kontaktowa: Maciej Piotrowski

Telefon: 22 618 72 02

E-mail: maciej.piotrowski@nizio.com.pl

WWW: https://fundacjanizio.com.pl/

Informacja o organizatorze:

Fundacja Nizio to przestrzeń wymiany idei wokół sztuki, kultury i architektury. Organizuje wydarzenia prezentujące dorobek współczesnych twórców oraz międzynarodowe projekty dotyczące pamięci historycznej. Powstała z inicjatywy Mirosława Nizio, właściciela pracowni Nizio Design International.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.