fbpx

IX Festiwal Tradycji i Folkloru w Domachowie

Data rozpoczęcia:

8 września 2019

niedziela

13:30

Data zakończenia:

8 września 2019

niedziela

23:59

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Od ośmiu lat co roku Gmina Krobia organizuje Festiwal Tradycji i Folkloru w Domachowie promujący folklor biskupiański i przybliżający folklor innych regionów Polski i Europy. W ramach festiwalu prezentowany jest atrakcyjny program sceniczny oraz wiele atrakcji dodatkowych.

Od ośmiu lat co roku Gmina Krobia organizuje Festiwal Tradycji i Folkloru w Domachowie promujący folklor biskupiański i przybliżający folklor innych regionów Polski i Europy. W ramach festiwalu prezentowany jest atrakcyjny program sceniczny oraz wiele atrakcji dodatkowych. Są to np. promocja Biskupiańskiego Szlaku Kulinarnego wraz z degustacją potraw dla widzów, warsztaty i zabawy dla dzieci, stoiska rękodzielnicze, wystawy, pokazy itp.
Celem organizacji IX Festiwalu Tradycji i Folkloru jest: promocja unikatowego folkloru biskupiańskiego, Biskupizny i gminy Krobia; promocja gminy Krobia jako ważnego ośrodka rozwoju i ochrony kultury ludowej; organizacja atrakcyjnej imprezy kulturalnej dla mieszkańców regionu; zwiększenie zainteresowania mieszkańców, w tym dzieci i młodzieży kulturą ludową. Zgodnie z tradycją gospodarzami festiwalu – podobnie jak w latach poprzednich – będą członkowie miejscowego zespołu – Zespołu Folklorystycznego z Domachowa i Okolic, którzy przygotują specjalny program prezentujący folklor biskupiański. Jak co roku, wystąpią też dzieci i młodzież z zespołów biskupiańskich, działających przy Szkole Podstawowej w Krobi, Szkole Podstawowej w Starej Krobi i Przedszkolu Samorządowym „Pod Świerkami” w Krobi oraz Grupa Gwarowa „Na Fali”.
Festiwal to również okazja do prezentacji grup folklorystycznych i kapel ludowych z innych regionów Wielkopolski, kraju i zagranicy. Gościliśmy już wykonawców z Litwy, Białorusi, Słowacji, Węgier i Czech.
Wokół sceny staną stoiska z rękodziełem, będzie też degustacja regionalnych przysmaków kulinarnych. Od 2016 r. patronat honorowy nad naszym wydarzeniem sprawuje Marszałek Województwa Wielkopolskiego. Co roku możemy liczyć na zainteresowanie mediów lokalnych i regionalnych. Relacje pojawiają się w prasie, radiu i telewizji.
Festiwal odbywa się w Domachowie z inicjatywy gminy Krobia, jednakże jego organizatorami są również: Partnerstwo na Rzecz Biskupizny, Sołectwo Domachowo, KGW Domachowo, Biskupiański Zespół Folklorystyczny z Domachowa i Okolic, parafia w Domachowie, dziecięce i młodzieżowe biskupiańskie zespoły folklorystyczne, Partnerstwo na Rzez Wolontariatu w Krobi, Grupa Modowa Kryza w Żychlewie, OSP Domachowo, Grupa Nieformalna „Biskupianki w Podróży” i in.
W organizację wydarzenia włączają się również przedsiębiorcy, którzy w stałej ofercie mają produkty nawiązujące do dziedzictwa kulturowego Biskupizny (Piekarnia – Ciastkarnia Jesiak z Krobi promująca chleb biskupiański) oraz Zakłady Mięsne Kaczmarek Pępowo, promujące kiełbasę biskupiańską. Od lat wydarzenie jest elementem współpracy sponsorskiej z firmą Gaz-System, która przygotowuje na festiwalu stoisko promocyjne.
Festiwalowi towarzyszą wydarzenia takie jak: Tradycyjny Półmaraton Biskupiański w Starej Krobi, organizowany od 4 lat w przededniu festiwalu (tegoroczna IV edycja odbędzie się 7 września 2019 r.) oraz warsztaty i pokazy festiwalowych zespołów organizowane w szkołach w poniedziałek po festiwalu.

Partnerzy

Data rozpoczęcia:

8 września 2019

niedziela

13:30

Data zakończenia:

8 września 2019

niedziela

23:59

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

festyn / biesiada

Lokalizacja:

Domachowo 47, 63 – 840 Krobia, plac festiwalowy przy świetlicy wiejskiej

woj. wielkopolskie

Organizatorzy

Nazwa:

  • Gmina Krobia
  • Gminne Centrum Kultury i Rekreacji im. Jana z Domachowa Bzdęgi w Krobi

Osoba kontaktowa: Krzysztof Polowczyk

Telefon: 721382099

E-mail: kultura@krobia.pl

WWW: http://serwer1353041.home.pl/gckir/

Informacja o organizatorze:

Gminne Centrum Kultury i Rekreacji im. Jana z Domachowa Bzdęgi odpowiada za życie kulturalne i sportowo-rekreacyjne w gminie Krobia. Wśród wykonywanych przez siebie zadań szczególną rolę kładzie na działania na rzecz zachowania tradycji kulturowych Biskupizny.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.