fbpx

„IV Festiwal Muzyki Dawnej im. Piotra z Grudziądza” w kościele pw. Św. Piotra i Pawła w Chełmnie

Data rozpoczęcia:

8 września 2018

sobota

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

W sobotę, 8 września zapraszamy do kościoła św. Piotra i Pawła w Chełmnie na wydarzenia odbywające się w ramach IV Festiwal Muzyki Dawnej im. Piotra z Grudziądza.

 

O godz. 18:00 zostanie zaprezentowany koncert „Z Piotrem z Grudziądza przez muzykę dawnej Europy” w wykonaniu chóru TIBI MARIAE z Grudziądza pod dyrekcją Małgorzaty Gołuńskiej-Michna.

 

Piotr z Grudziądza był XV-wiecznym poetą łacińskim i kompozytorem, absolwentem Akademii Krakowskiej i kapelanem króla niemieckiego i cesarza Fryderyka III. Jego utwory znane były szeroko w Europie Środkowej, gdzie wykonywali je uczniowie i studenci, zakonnicy i mieszczanie, najchętniej na terenie Polski i Czech lecz również w krajach niemieckojęzycznych. Niektóre z kompozycji Piotra z Grudziądza zyskały wielką popularność, sięgającą połowy XVII wieku. W jego dorobku znajdujemy zarówno proste, łacińskie pieśni, jak też wyrafinowane pod względem konstrukcji motety i kanony. Twórczość kompozytora z Grudziądza jest wciąż odkrywana, a jego utwory trafiają do repertuaru najważniejszych zespołów muzyki dawnej. Zachwyca, dziwi i intryguje, ukazując niezwykłe więzi łączące kraje i narody Europy Środkowej (dr hab. Paweł Gancarczyk – profesor Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk).

 

Podczas koncertu będą wykonane utwory stanowiące korzenie  polskiej kultury muzycznej, które kształtując tożsamość  polską  stały się elementami dziedzictwa europejskiego zwłaszcza Europy Środkowej.

 

Tego samego dnia, w godzinach od 15:00 do 20:00 we wnętrzach kościoła pw. Świętych Piotra i Pawła w Chełmnie będzie można zobaczyć interesującą ekspozycję Barwy w muzyce Piotra z Grudziądza. Prace powstały na lekcjach plastyki, a inspiracją dla uczniów były utwory muzyki średniowiecznej – w tym kompozycje Piotra z Grudziądza, takie jak „Predulcis eurus turbinis” i „Kyrie fon bonitatis”. Uczniowie przeżywali ich niezwykłość i utrwalali barwy oraz faktury słuchanych kompozycji w pracach plastycznych wykonywanych różnorodnymi technikami. Artystyczne reminiscencje muzyki w pracach młodych twórców zawierają jej ekspresję, lekkość i finezję. Prace wykonali uczniowie ZSP w Łasinie pod kierunkiem Marleny Kminikowskiej-Grzesiak.

 

Festiwal Muzyki Dawnej im. Piotra z Grudziądza wykracza poza ramy festiwalu muzycznego. To wielowątkowy projekt muzyczno-edukacyjny, który promując muzykę dawną wykorzystuje współczesne formy angażowania odbiorcy. Nawiązując do lokalnej tożsamości nie zapomina o szerszym kontekście sięgającym poza Europę. Przybliżając twórczość i postać Piotra z Grudziądza, pobudza wrażliwość i inspiruje.

 

Kontakt: Fundacja Piotra z Grudziądza, tel. 56 696 80 81, fundacja@fpzg.pl

Data rozpoczęcia:

8 września 2018

sobota

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wystawa, koncert

Lokalizacja:

Kościół pw. Św. Piotra i Pawła w Chełmnie

woj. kujawsko-pomorskie

Organizator

Nazwa: Fundacja Piotra z Grudziądza

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.