fbpx

Inwitacje. Zaproszenia z kolekcji Muzeum Drukarstwa

Data rozpoczęcia:

8 września 2018

sobota

Data zakończenia:

16 września 2018

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

8-9 i 15-16 września/ sobota-niedziela

10:00-18:00 – wystawa „Inwitacje. Zaproszenia z kolekcji Muzeum Drukarstwa”.

Wystawa prezentowana w siedzibie Oddziału od maja do listopada 2018 r. to wybór najciekawszych spośród niemal 2000 obiektów. Eksponowane zaproszenia obejmują przeróżne rodzaje i typy zaproszeń, określanych przez ich przeznaczenie, rolę jaką maja spełniać i styl. Od zaproszeń z  lat 50. XX w. dotyczących wydarzeń politycznych, społecznych, kulturalnych do współczesnych. Pokazujemy, jak zmieniała się grafika – jej przemiany na przestrzeni lat, jak również tematycznie – druki zaangażowane politycznie i propagandowo za czasów PRL, druki o tematyce związanej z drukarstwem i książką, rozwiązania graficzne i typograficzne za 50., 60.,70., 80., 90., 2000, a także autorskie  wyjątkowe, ciekawe graficznie, satyryczne, a także druki solidarnościowe, związane z historią Warszawy, o tematyce powstańczej, politycznej. Foldery i zaproszenia teatralne, zaproszenia na wystawy grafiki, malarstwa, zaproszenia na wystawy znanych autorów, zaproszenia na wystawy w muzeach, galeriach.

Wydzielona część zaproszeń będzie umieszczona nie tylko na planszach za szybą ale w szklanych, otwartych kubikach. Ten sposób eksponowania daje możliwość publiczności bezpośredniego kontaktu z zaproszeniami. Umożliwia zapoznanie się z treścią, układem graficznym i typograficznym – szczególnie ważne gdy zaproszenia są dwustronne lub typu karnet, składanka.

Oddzielny fragment ekspozycji stanowią zaproszenia o tematyce niepodległościowej. Zaproszenia na kolejne rocznice odzyskania niepodległości – szczególnie tzw. Okrągłe, na wydarzenia upamiętniające drogę do niepodległości m in. powstania kościuszkowskie, listopadowe, wielkopolskie. 

Podczas zwiedzania wystawy i Muzeum Drukarstwa publiczność będzie mogła wydrukować pamiątkowy druk specjalnie typograficznie przygotowany.

Data rozpoczęcia:

8 września 2018

sobota

Data zakończenia:

16 września 2018

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wystawa, warsztaty

Lokalizacja:

Muzeum Drukarstwa/Oddział Muzeum Warszawy

woj. mazowieckie

Organizator

Nazwa: Muzeum Drukarstwa/Oddział Muzeum Warszawy

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.