fbpx

Historia Żarskich Zakładów Przemysłu Odzieżowego

Data rozpoczęcia:

14 września 2019

sobota

12:00

Data zakończenia:

14 września 2019

sobota

16:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Historia Żarskich Zakładów Przemysłu Odzieżowego

Spotkanie połączone z prelekcją wzbogaci wystawa fotograficzna dokumentująca odbudowę ŻZPO po II wojnie światowej. W spotkaniu wezmą udział m.in. byli pracownicy, którzy przyjechali do Żar z różnych zakątków kraju by odbudować ŻZPO.

Żarskie Zakłady Przemysłu Odzieżowego zaczęły działać od 1945r. Jako Państwowa Fabryka Konfekcyjna, podlegająca Dolnośląskiemu Zjednoczeniu Przemysłu Konfekcyjnego we Wrocławiu i Centralnemu Zarządowi Przemysłu Włókienniczego w Łodzi. Przed wojną zakłady należały do Firmy Theodor Kosak Mechanische-Weberei-Sorau, a następnie I.G. Frenzel . Przejęcie fabryki pod zarząd państwowy nastąpiło 20.10.1945r. I była ona oddziałem Zjednoczenia we Wrocławiu. Od 01.09.1947r. Fabryka usamodzielniła się i przyjęła nazwę Państwowej Fabryki Przemysłu Konfekcyjnego nr 6 w Żarach , natomiast ostateczną nazwę Żarskie Zakłady Przemysłu Odzieżowego, przyjęła 10.10.1948r. Zgodnie z zarządzeniem Ministra Przemysłu i Handlu. Przedmiotem działania zakładu była produkcja odzieży o zasadniczym asortymencie tj. płaszczy popelinowych damskich i męskich. W skład przedsiębiorstwa wchodziły oddziały A i B; oddział A to były: szwalnia, krojownia , magazyny i administracja; oddział B posiadał szwalnię , a wydziałami pomocniczymi były: laboratorium, transport, kotłownia oraz warsztaty naprawcze . Przedsiębiorstwem zarządzał dyrektor przy pomocy swoich zastępców – ds. technicznych i ds. administracyjno- handlowych. Struktura organizacyjna zakładu przez lata nie ulegała poważniejszym zmianom. Przedsiębiorstwo posiadało zakłady pomocnicze w Gubinie i Żaganiu . Żarskie zakłady Przemysłu Odzieżowego zakończyły swoją działalność jako przedsiębiorstwo państwowe z dniem 29.12.1995r.
(na podstawie: szukajwarchiwach.pl)

Data rozpoczęcia:

14 września 2019

sobota

12:00

Data zakończenia:

14 września 2019

sobota

16:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wykład / prelekcja, wystawa

Lokalizacja:

68 – 200 Żary pl. Kard. S. Wyszyńskiego 2

woj. lubuskie

Organizator

Nazwa: Muzeum Pogranicza Śląsko – Łużyckiego

Osoba kontaktowa: Jacek Jakubiak

Telefon: 603374574

E-mail: j.jakubiak61@wp.pl

WWW: http://www.muzeumzary.pl/

Informacja o organizatorze:

Muzeum jest samorządowa instytucja kultury. Powstało w 2013 roku. Gromadzi zbiory z zakresu historii miasta i regionu. Wiodącą kolekcją jest „żarska porcelana”. Wystawy dotyczą archeologii, etnografii i przemysłu regionu.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.