fbpx

„Historia zapisana w przedwojennym szlaku turystycznym po Wzgórzach Dalkowskich”

Data rozpoczęcia:

15 września 2019

niedziela

16:00

Data zakończenia:

15 września 2019

niedziela

20:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Spacer edukacyjno-historyczny szlakiem dawnych przedwojennych szlaków turystycznych na Wzgórzach Dalkowskich będzie okazją, aby dowiedzieć się, w jaki sposób dawniej funkcjonowała turystyka na terenie Wzgórz Dalkowskich. Podczas spaceru zwiedzimy miejsca najbardziej cenne pod kątem historycznym, np. zabytkowy Zespół Pałacowo-Parkowy w Dalkowie.

Dalków to miejscowość znajdująca się w „sercu” Wzgórz Dalkowskich. Dawniej kwitło tu życie kulturalno-polityczne. Funkcjonował dwór pałacowy z przepięknym przylegającym do niego parkiem, nieopodal tętniła życiem gospoda na około 300 osób, kręgielnia, tor saneczkowy, skocznia narciarska. Tereny te do końca II wojny światowej zamieszkiwali Niemcy. Na Ziemie Odzyskane przyjechali Polacy głównie ze wschodu Polski. Historia ich losów na terenach Wzgórz Dalkowskich została w 2018 r. spisana w książce pt. „Korzenie piórem pisane potomnym opowiedziane”. Spacer edukacyjny po Wzgórzach Dalkowskich poprowadzi nas do miejsc, które dawniej zamieszkiwane były przez Niemców, zaś po 1945 r. zasiedlone zostały przez Polaków. Podczas spaceru będzie istniała możliwość zapoznania się ze szczegółową historią zarówno z okresu przed II wojną światową, jak i momentem osiedlania się oraz odtwarzania się polskości wśród Polaków przesiedlonych na te tereny.

Data rozpoczęcia:

15 września 2019

niedziela

16:00

Data zakończenia:

15 września 2019

niedziela

20:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wycieczka / spacer

Lokalizacja:

Dalków 54, 59-180 Gaworzyce

woj. dolnośląskie

Organizator

Nazwa: Fundacja Na Rzecz Rodziny i Rewitalizacji Polskiej Wsi

Osoba kontaktowa: Anna Płocha

Telefon: 663 436 260

E-mail: fundacjarodzina.rew@gmail.com

Informacja o organizatorze:

Fundacja istnieje od 2017 r. i swoje działania ukierunkowuje na odnajdywanie śladów przeszłości oraz zachowywanie ich od zapomnienia. W 2018 r. Fundacja wydała książkę wspomnieniową (nakład 2000 sztuk), spisaną na podstawie zebranej wiedzy historycznej i ze wspomnień mieszkańców Wzgórz Dalkowskich.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.