fbpx

Historia zapisana w kamieniach

Data rozpoczęcia:

12 września 2020

sobota

14:00

Data zakończenia:

13 września 2020

niedziela

15:30

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Cmentarz w Żyrardowie nierozerwalnie związany jest z rozwojem Fabryki Wyrobów Lnianych i powstającej wokół niej osady fabrycznej. Początkowo przeznaczony dla kadry i robotników fabryki. Administrowanie cmentarza na ponad 13 lat powierzono właścicielom fabryki.

12 września

Cmentarz powstał z inicjatywy zarządu fabryki na gruntach ofiarowanych przez hr. F. Sobańskiego /10 ha i 860 m 2 /. Plany utworzenia cmentarza widoczne są na mapie z 1871 r. W 1881r. cmentarz poświęcono, a od 1894 roku opiekę nad cmentarzem powierzono parafii Matki Bożej Pocieszenia, która zarządza nim do dnia dzisiejszego. Na terenie żyrardowskiego cmentarza spoczywają osoby związane z historią miasta i kraju : Maria Marcellin – wnuczka Karola Augusta Dittricha, właściciela żyrardowskiej fabryki lniarskiej, prezydenci miasta – J.Procner, E.Orlik. powstańcy, żołnierze, działacze życia kulturalnego i społecznego.
Cmentarz jest świadectwem wielokulturowości XIX wiecznego Żyrardowa, w którym żyli ludzie różnych narodowości i wyznań. Cmentarz katolicki i ewangelicki nie jest trwale oddzielony. Tylko bramy wskazują, że leżą tu ludzie różnych wyznań.
W 1991 roku cmentarz został wpisany do rejestru zabytków.

Ścieżka po cmentarzu w Żyrardowie jest w aktualnościach na stronie Urzędu miasta Żyrardów.

Data rozpoczęcia:

12 września 2020

sobota

14:00

Data zakończenia:

13 września 2020

niedziela

15:30

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wycieczka / spacer

Lokalizacja:

Cmentarz katolicki w Żyrardowie ul. Kasztanowa 2

woj. mazowieckie

Organizator

Nazwa: Koło Terenowe PTTK

Osoba kontaktowa: Jolanta Czapiga

Telefon: 608357004

E-mail: jolcza@wp.pl

Informacja o organizatorze:

Koło Terenowe PTTK istnieje od 1956 roku Członkami koła są przewodnicy, nauczyciele oraz działacze społeczni. Organizujemy rajdy, spotkania, wycieczki, konkursy .Od 2007 roku bierzemy udział w zbiórce pieniędzy na ratowanie najwartościowszych nagrobków.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.