fbpx

„Historia dworu w Będominie”

Data rozpoczęcia:

8 września 2018

sobota

Data zakończenia:

9 września 2018

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Zapraszamy na wystawę 8-9 września w godzinach 10:00- 16:00,  pt. „ Historia dworu w Będominie”, na której zostaną zaprezentowane obiekty należące ostatnich mieszkańców dworu- rodziny Wybickich.

Dwór w Będominie wybudowany na początku XVIII w. przez 300 lat swej historii często zmieniał właścicieli. Najbardziej znanym był Józef Wybicki- autor słów polskiego hymnu narodowego. Historii rodziny Wybickich, ale także dziejom  innych rodzin, osób i instytucji oraz wydarzeniom związanym z Będominem jest poświęcona wspomniana wystawa. Rodzina Dahlweid przekazała na ekspozycję liczne pamiątki rodziny związane z dworem. Będzie można obejrzec niepublikowane wcześniej zdjęcia  dokumentujące życie dworu do końca XIX w. Wśród zgromadzonych obiektów szczególnie ciekawe są albumy rodziny Dahlweid oraz pani Reginy Poczekaj, która w czasie wojny była pracownikiem przymusowym w będomińskim dworze. Ukazują życie tego miasta z różnych perspektyw: niemieckich właścicieli oraz pracownicy przymusowej.

Wystawa pokazuje również powojenną historię dworu, czyli krótki okres stacjonowania w Będominie Armii Czerwonej, działalność powstałego tu gospodarstwa rolnego , a później instytucji edukacyjnych: Uniwersytetu Ludowego im. Józefa Wybickiego i szkoły podstawowej, która funkcjonowała na dworze do 1977 roku.

Wystawa zainauguruje obchody 40- lecia Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, które od 1978 r. działa w Dworze Wybickich jako Oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Kuratorami wystawy są Małgorzata Gańska oraz Przemysław Rey.

Kontakt: Muzeum Narodowe w Gdańsku

ul.Toruńska 1, 80-822 Gdańsk

tel. 58 301 70 61

e-mail: info@mng.gda.pl    

           m.posadzka@mng.gda.pl   

Data rozpoczęcia:

8 września 2018

sobota

Data zakończenia:

9 września 2018

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wystawa

Lokalizacja:

Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie

woj. pomorskie

Organizator

Nazwa: Muzeum Narodowe w Gdańsku

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.