fbpx

Henryk Sienkiewicz – tekst, lektura i społeczna praxis

Data rozpoczęcia:

14 września 2016

środa

Data zakończenia:

17 września 2016

sobota

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

W dniach od 14 września do 15 listopada 2016 r. Wojewódzka Biblioteka Publiczna zaprasza do zwiedzania wystawy poświęconej twórczości Henryka Sienkiewicza oraz jego obecności w Regionie Świętokrzyskim – organizowana w Roku Sienkiewicza. Wernisaż odbędzie się w środę 14 września o godz. 12.00. Wystawa będzie towarzyszyła międzynarodowej konferencji naukowej pt. Henryk Sienkiewicz – tekst, lektura i społeczna praxis organizowanej w dniach 15 – 17 września br. w siedzibie Biblioteki.

Na ekspozycji będą prezentowane ilustracje z pierwodruków dzieł pisarza opublikowanych w czasopismach z XIX i początku XX w. m.in. w „Tygodniku Ilustrowanym” i „Biesiadzie Literackiej”. Będą także przedstawione fotografie historycznych wydań książek oraz publikacji związanychztwórczością autora „Trylogii”, który w swoich dziełach uczył dumy z polskości, umiłowania ojczyzny, zdolności do poświęceń oraz przywiązania do tradycyjnych wartości. Działa pierwszego Polaka uhonorowanego Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury – są istotną częścią dziedzictwa kulturowego narodu. Ponadto ekspozycja będzie zawierała materiały dokumentujące związki pisarza z regionem świętokrzyskim – ta część wystawy ma szczególne znaczenie dla Biblioteki. Inspiracją do zorganizowania interesującej wystawy jest 170. rocznica urodzin oraz 100. rocznica śmierci pisarza, a także podjęcie uchwały przez Sejm i Senat RP ustanawiającej rok 2016 – Rokiem Henryka Sienkiewicza, którego dzieła są istotną częścią dziedzictwa kulturowego narodu.

Ekspozycja będzie prezentowana w ciągu komunikacyjnym (hol) Biblioteki. Wszyscy zainteresowani wystawą będą mogli ją zwiedzić w godzinach pracy Biblioteki. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

Uwaga! Prosimy o wcześniejsze zgłaszanie zorganizowanych grup!

 

Organizator:

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Witolda Gombrowicza w Kielcach

25-754 Kielce, ul. ks. P. Ściegiennego 13

tel.: 41 3447074, 41 3615351, fax 41 3445921

e-mail: sekretariat@wbp-kielce.one.pl, http://www.wbp-kielce.one.pl

Data rozpoczęcia:

14 września 2016

środa

Data zakończenia:

17 września 2016

sobota

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

seminarium / sesja naukowa, wystawa

Lokalizacja:

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Witolda Gombrowicza w Kielcach

woj. świętokrzyskie

Organizator

Nazwa: Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Witolda Gombrowicza w Kielcach

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.