fbpx

Helena Piskorska - od zbiórki ubrań dla bezdomnych do odzyskiwania zrabowanych dóbr kultury

Data rozpoczęcia:

12 września 2020

sobota

11:00

Data zakończenia:

19 września 2020

sobota

16:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Helena Piskorska była jedną z cichych bohaterek wojen światowych. Wychowano ją w patriotycznej rodzinie. W czasie I wojny światowej wspierała ofiary konfliktu, a od 1939 rok sama cierpiała. Jako kierownika Archiwum Miejskiego osadzono ją w Forcie VII, a później przesiedlono do Puław. Po wojnie odzyskiwała toruńskie archiwalia wywiezione do Niemiec.

Życie oraz działalność Heleny Piskorskiej zostanie zaprezentowane na wystawie zorganizowanej przez Archiwum Państwowe w Toruniu.

 

Ekspozycja będzie podzielona na kilka działów. Pierwszy zostanie dedykowany latom młodości Heleny Piskorskiej – jej wychowaniu, kształceniu oraz życiu w czasie I wojny światowej, kiedy to mając 20 lat podjęła się działalności charytatywnej dla osób poszkodowanych podczas działań wojennych.

 

Następny dział wystawy poświęcony zostanie działalności Heleny Piskorskiej w okresie międzywojennym. Uczyła ona wówczas w szkołach średnich oraz pracowała w archiwum miejskim, które z czasem stało się jej największą pasją.

 

II wojna światowa zastała ją na stanowisku kierownika Archiwum Miejskiego. Helena Piskorska została wówczas aresztowana i osadzona w cieszącym się złą sławą Forcie VII. Po zwolnieniu skierowano ją do dalszej pracy w Archiwum pod nadzorem Niemców, a w 1940 roki przesiedlono do Generalnego Gubernatorstwa. Po zakończeniu wojny Helena Piskorska powróciła do Torunia. Jako kierownik Archiwum walczyła wówczas o sprowadzenie zbiorów instytucji zagrabionych w czasie II wojny światowej.

 

Wernisaż wystawy odbędzie się 12 września, o godz. 11:00. Serdecznie zapraszamy.

Data rozpoczęcia:

12 września 2020

sobota

11:00

Data zakończenia:

19 września 2020

sobota

16:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wystawa

Lokalizacja:

Archiwum Państwowe w Toruniu
Plac Rapackiego 4
87-100 Toruń

woj. kujawsko-pomorskie

Organizator

Nazwa: Archiwum Państwowe w Toruniu

Osoba kontaktowa: dr Dariusz Chyła

Telefon: 566224754 w. 29

E-mail: edukacja@torun.ap.gov.pl

WWW: https://torun.ap.gov.pl/

Informacja o organizatorze:

Archiwum Państwowe w Toruniu należy do państwowej sieci archiwalnej. Naszymi zadaniami są: gromadzenie, ewidencjonowanie, przechowywanie, zabezpieczenie oraz udostępnianie dokumentacji wieczystego przechowywania. Organizujemy imprezy o charakterze kulturalnym, lekcje archiwalne oraz wystawy.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.