fbpx

Granicą Plebiscytu. Groszki 1920

Data rozpoczęcia:

15 września 2019

niedziela

15:00

Data zakończenia:

15 września 2019

niedziela

19:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

MIejscowość Groszki położona jest w województwie warmińsko-mazurskim w Gminie Rybno. Posiada bogatą przeszłość historyczną. 11 lipca 1920 roku mieszkańcy Groszek podczas Plebiscytu na Warmii i Mazurach opowiedzieli się za przyłączeniem swojej miejscowości do Polski.

Granicą Plebiscytu. Groszki 1920

Miejscowość Groszki położona jest w województwie warmińsko-mazurskim w Gminie Rybno. Posiada bogatą przeszłość historyczną. W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa zostaną przeprowadzone warsztaty, spotkania plenerowe upamiętniające przyłączenie miejscowości Groszki do Polski w czasie plebiscytu na Warmii, Mazurach i Powiślu.

Odbędą się warsztaty plastyczne „Godło Niepodległej”- adresowane do dzieci przedszkolnych i w młodszym wieku szkolnym. Głównym celem warsztatów będzie przybliżenie znaczenia i symboliki Godła Niepodległej.

Warsztaty historyczne „Na ścieżce Plebiscytu” będą adresowane do uczniów szkół podstawowych i mieszkańców Gminy Rybno. Zajęcia na ścieżce dydaktyczno-historycznej będą w głównej mierze popularyzowały wydarzenia historyczne z 11 lipca 1920r., pokazywały bohaterów tamtych czasów, a także ustalenie i przebieg granicy polsko-niemieckiej przed plebiscytem i po plebiscycie.

Kolejną formą adresowaną dla uczestników Europejskich Dni Dziedzictwa będzie spacer edukacyjny „Granicą Plebiscytu” adresowany do wszystkich zainteresowanych historią i wydarzeniami w miejscowości Groszki. Celem spaceru będzie przejście granicą polsko-niemiecką wyznaczoną w wyniku plebisytu 11 lipca 1920 roku. W czasie obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa będzie zorganizowana wycieczka rowerowa szlakiem miejscowości, które zostały przyłączone do Polski (Groszki, Naguszewo, Lubstynek). Wszystkie działania przyczynia się do popularyzacji wiedzy na temat historii plebiscytu w Groszkach. Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Rumianie chce w sposób atrakcyjny, niecodzienny, w poczuciu odpowiedzialności przekazać historię tamtych ważnych dni mieszkańcom Gminy Rybno.

 

Data rozpoczęcia:

15 września 2019

niedziela

15:00

Data zakończenia:

15 września 2019

niedziela

19:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

warsztaty

Lokalizacja:

Szkoła Podstawowa im.ks. Jana Twardowskiego w Rumianie, Rumian 12, 13-220 Rybno

woj. warmińsko-mazurskie

Organizator

Nazwa: Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Rumianie

Osoba kontaktowa: Hanna Kirchhof

Telefon: 797444075

E-mail: sprumian@wp.pl

WWW: http://www.sprumian.pl/

Informacja o organizatorze:

Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Rumianie cyklicznie organizuje wydarzenia w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Przedsięwzięcia cieszą się dużym zaintereswaniem w środowisku lokalnym. Są swoistą formą kultywowania tradycji historycznej i regionalnej.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.