fbpx

Gdzie duch spotyka się z przestrzenią. Poznaj miejsca wiecznego spoczynku zabrzańskich Żydów i ewangelików

Data rozpoczęcia:

11 września 2016

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

W niedzielę 11 września, proponujemy zwiedzanie z przewodnikiem w trzech turach po 30 osób dwóch XIX wiecznych cennych nekropolii, które są kamiennym zapisem fragmentu dziejów przemysłowego miasta Zabrze, którego historię również tworzyli mieszkańcy wyznania mojżeszowego oraz ewangelickiego. Znany filozof Abraham Joshua Heschel pisał, że „wielu z nas ulega magnetycznym właściwością rzeczy i ocenia wydarzenia poprzez ich namacalne skutki. Cenimy rzeczy, które ukazują się nam w królestwie przestrzeni. Prawda jednak jest taka, że to, co autentycznie cenne, spotykamy raczej w Królestwie Czasu”. O przenikaniu się tych dwóch królestw czasu i przestrzeni oraz pamięci i pochowanych tu ludziach dowiemy się podczas wycieczki po dwóch znajdujących się obok siebie cennych nekropoliach. Ich dzieje łączy jedna osoba pruski książę, tytularny pan Tarnowskich Gór, magnat przemysłowy i wolny pan stanowy Guido Henckel von Donnersmarck.  W programie zwiedzania obejrzenie oraz poznanie dziejów obydwóch nekropolii; cmentarza żydowskiego założonego w 1871 r. oraz cmentarza ewangelickiego założonego w 1868 r., zwrócenie uwagi na najcenniejsze oraz najstarsze nagrobki. Ich zwiedzanie wymaga cierpliwości i skupienia. Obydwie nekropolie to niezwykłe „kotwice pamięci”, o ludziach i czasach w którym przyszło im żyć i umrzeć. Ich życiorysy tworzą naszą zbiorową pamięć. Po nekropoliach będą oprowadzać Dariusz Walerjański i Dawid Kubieniec.

 

Godziny zwiedzania: 11.00, 13.00, 15.00 Zbiórka na pięć minut przed rozpoczęciem zwiedzania przy bramie wejściowej na parafialny cmentarz ewangelicki przy ulicy Cmentarnej 13 w Zabrzu.

Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

 

Organizatorzy:

Dariusz Walerjański, Radny Miasta Zabrze, Przewodniczący Komisji Kultury i Dziedzictwa Społeczny Komitet Opieki nad Cmentarzem Żydowskim w Zabrzu

Parafia Ewangelicko – Augsburska w Zabrzu

tel. 697719827, e-mail: dwalerjanski@muzeumgornictwa.pl

Data rozpoczęcia:

11 września 2016

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

zwiedzanie

Lokalizacja:

Cmentarz ewangelicki

woj. śląskie

Organizator

Nazwa: Dariusz Walerjański

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.