fbpx

Gdzie duch spotyka się z przestrzenią - Łambinowice

Data rozpoczęcia:

28 września 2016

środa

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

W odpowiedzi na tegoroczne hasło Europejskich Dni Dziedzictwa zapraszamy 28 września do Muzeum w Łambinowicach. Wyruszymy stąd wspólnie rowerami szlakiem nierzadko trudno dostępnych już dzisiaj miejsc, będących świadectwem dramatycznej przeszłości tego terenu. Oprowadzał po nich będzie pasjonat historii lokalnej – Mariusz Woźniak. Pokaże nam najbardziej interesujące pozostałości obiektów poligonowych oraz obozowych, głównie z lat II wojny światowej. Razem z nim odwiedzimy miejsca, w których przed więcej niż 70 laty tysiące niemieckich żołnierzy doskonaliło swoje umiejętności bojowe, a dużo większe rzesze żołnierzy koalicji antyhitlerowskiej (wcześniej żołnierzy państw ententy), wziętych do niewoli, codziennie starało się ją przetrwać; gdzie powiększały się cmentarze, a wszystko to współistniało z życiem w okolicznych wsiach, pełnych domów, kościołów, folwarków i pałaców, w które dawna rejencja opolska obfitowała. Materialne ślady tych miejsc powoli znikają na naszych oczach. Uparcie zaciera je czas, przyroda i ludzie.

Początek spotkania – prelekcja na temat zabytków sztuki wojskowej na Śląsku Opolskim – o godz. 15.30 w budynku Muzeum w Łambinowicach. Zakończenie natomiast – ok. godz. 18.30 również w Muzeum, gdzie czekał będzie na nas poczęstunek.

W tym dniu istnieje możliwość bezpłatnego wypożyczenia roweru z wypożyczalni przy Muzeum. Osoby zainteresowane ich wypożyczeniem proszone są o kontakt z sekretariatem Muzeum w Łambinowicach do 20 września br.

 

Serdecznie zapraszamy!

 

Organizator:

Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu

45–017 Opole, ul. Minorytów 3, tel./fax 77 4537872, 77 4539216

e-mail: cmjw@cmjw.pl. www.cmjw.pl

48-316 Łambinowice, ul. Muzealna 4, tel. 77 4343475, e-mail: lambinowice@cmjw.pl

Data rozpoczęcia:

28 września 2016

środa

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

zwiedzanie

Lokalizacja:

Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu

woj. opolskie

Organizator

Nazwa: Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.