fbpx

Galicyjskie Sacrum w Muzeum Etnograficznym - część II

Data rozpoczęcia:

18 września 2016

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kolejne działanie zaplanowane na 18 września 2016 r. to otwarcie wystawy fotografii Barbary Tondos i Jerzego Tura  ”Zabytki na karpackich bezdrożach”. Prezentowane fotografie to część bogatego zbioru negatywów i odbitek fotograficznych wykonanych w trakcie wieloletnich prac inwentaryzatorskich i konserwatorskich prowadzonych przez Barbarę Tondos i Jerzego Tura na terenie Podkarpacia. Plansze pokazują architekturę cerkiewną z racji zainteresowań oraz pracy autorów.  W programie wydarzeń towarzyszących przewidziano wykład Andrzeja Żygadło (zajmującego się  dokumentacją i konserwacją zabytków, historią sztuki, ikonografią zabytków Podkarpacia) pt. „Świątynia na nowo odkryta. Prezentacja wyników badań prowadzonych w ramach obozów inwentaryzacyjno-badawczych przy cerkwi w Leżachowie”. Koncert pieśni religijnych w wykonaniu Julii Doszny z towarzyszącym jej lutnistą Antonim Pilchem zakończy program „Galicyjskie Sacrum”. Artystka specjalizuje się w wykonywaniu łemkowskich utworów inspirowanych muzyką ludową i liturgiczną. Utwory znajdujące się na jej ostatniej płycie pt.  „Kolbergowskie pejzaże znad Sanu”, pochodzą ze  spuścizny Oscara Kolberga.

 

18.09.2016     

godz. 12:00    Udostępnienie kolekcji  wotów (ekspozycja stała )

                        Udostępnienie  wystawy fotografii Barbary Tondos i Jerzego Tura  pt. „Zabytki na karpackich bezdrożach”, spotkanie z Katarzyną Tur-Marciszuk 

godz. 13:00    Projekcja filmu „Wota Europy”-Muzeum Kresów w Lubaczowie

godz. 14:00    Wykład pt. „Świątynia na nowo odkryta. Prezentacja wyników badań prowadzonych w ramach obozów inwentaryzacyjno-badawczych przy cerkwi w Leżachowie”

mgr Andrzej Żygadło

godz. 16:00    Koncert pieśni religijnych w wykonaniu Julii Doszny z towarzyszącym jej  lutnistą Antonim Pilchem

Data rozpoczęcia:

18 września 2016

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Muzeum Etnograficzne im. F. Kotuli w Rzeszowie

woj. podkarpackie

Organizator

Nazwa: Muzeum Etnograficzne im. F. Kotuli w Rzeszowie

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.