fbpx

Galeria-Pracownia Tadeusza Kantora – wystawy: Pokój Tadeusza Kantora i Szatnia

Data rozpoczęcia:

7 września 2019

sobota

12:00

Data zakończenia:

15 września 2019

niedziela

18:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

W Pokoju Kantora przy ul. Siennej – miejscu, gdzie Kantor pracował przez ostatnie lata życia – można posłuchać specjalnie przygotowanych opowieści w formie audioprzewodników. Wystawa czasowa w Galerii-Pracowni to prezentacja Szatni – obiektu, wokół którego rozgrywał się spektakl „Nadobnisie i koczkodany”.

Pokój Tadeusza Kantora
W ramach ścieżek dźwiękowych dostępnych w Pokoju Kantora swoją refleksją podzieli się Bogdan Renczyński (aktor Teatru Cricot 2 i wieloletni pracownik Cricoteki), poeta Maciej Topolski, a wygląd pokoju przybliży audiodeskrypcja przygotowana przez edukatorkę Barbarę Pasterak.

„Tadeusz Kantor. Szatnia”
W spektaklu Nadobnisie i koczkodany (1972), reprezentującym etap Teatru Niemożliwego, monstrualna szatnia niszczyła miejsce artystyczne oraz komfort percepcji widza. Wypchnięcie akcji scenicznej, aktorów, iluzji teatru „za drzwi” i zderzenie jej z „przestrzenią życia codziennego” było w spektaklu najbardziej interesujące dla Kantora. Kontrast między iluzją a realnością, przemieszczanie się „z jednego terytorium w zupełnie obce terytorium”, konstruowanie spektaklu jako „pola walki” i „mechanizmu opresji” było tkanką spektaklu.

 

Zapraszamy w dniach 7-8, 14-15 września!

Data rozpoczęcia:

7 września 2019

sobota

12:00

Data zakończenia:

15 września 2019

niedziela

18:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wystawa

Lokalizacja:

ul. Sienna 7/5

woj. małopolskie

Organizator

Nazwa: Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA w Krakowie

Osoba kontaktowa: Olga Curzydło

Telefon: 506 164 487

E-mail: curzydlo@cricoteka.pl

WWW: https://www.cricoteka.pl/pl/

Informacja o organizatorze:

Cricoteka zajmuje się m.in. organizacją wystaw, spektakli, warsztatów i spotkań. Jej siedzibą jest „opakowana” w nowoczesną konstrukcję dawna elektrownia w Podgórzu. Wystawa stała prezentuje twórczość Tadeusza Kantora, a wystawy czasowe i program performatywny nawiązują do dziedzictwa artysty.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.