fbpx

Filip Robota – życiowe drogi patrioty z Ziemi Prudnickiej

Data rozpoczęcia:

12 września 2020

sobota

18:00

Data zakończenia:

12 września 2020

sobota

20:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Zapraszamy do obejrzenia filmu poświęconego Filipowi Robocie – wyjątkowej dla Ziemi Prudnickiej postaci. Projekcja dostępna będzie na profilach społecznościowych Muzeum Ziemi Prudnickiej oraz Tygodnika Prudnickiego.

Józef Lompa i Karol Miarka to wielcy nauczyciele i obrońcy języka polskiego oraz polskiej narodowości, o których uczą się do dziś dzieci na lekcjach historii. Ich „uczniem” był urodzony na Ziemi Prudnickiej, w Gostomi, w 1841r., Filip Robota. Równie odważny i utalentowany obrońca sprawy polskiej na Śląsku w II połowie XIX wieku. Absolwent wiejskiej szkółki w Gostomi, gimnazjum w Białej i seminarium nauczycielskiego w Głogówku. Nauczyciel w szkołach Wielkopolski i Śląska, dziennikarz broniący, krzewiący i umacniający polskość. Autor „Małego śpiewaka czyli zbioru pieśni dla szkół polskich”. Mieszkaniec Prudnika, fundator Groty Lurdzkiej w Prudniku – Lesie przy Klasztorze Ojców Franciszkanów, popularyzator idei współpracy Słowian zamieszkujących różne państwa.
Filip Robota zmarł w 1902r. Spoczął na prudnickim cmentarzu komunalnym. On sam zapisał się w jej dziejach jako polski patriota broniący praw ludności polskiej w państwie niemieckim na przełomie XIX i XX wieku.
Zapraszamy do obejrzenia filmu poświęconego tej wyjątkowej dla Ziemi Prudnickiej postaci. Projekcja dostępna będzie na profilach społecznościowych Muzeum Ziemi Prudnickiej oraz Tygodnika Prudnickiego.

Partnerzy

Tygodnik Prudnicki