fbpx

Festyn historyczny "Mnisi i Hutnicy"

Data rozpoczęcia:

16 września 2022

piątek

09:00

Data zakończenia:

16 września 2022

piątek

13:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Wydarzenie o charakterze edukacyjnym, mające na celu przybliżenie elementów kultury materialnej i duchowości cysterskiej, w której punktem wyjścia jest nakaz „ora et labora”.

Wydarzenie o charakterze edukacyjnym, mające na celu przybliżenie elementów kultury materialnej i duchowości cysterskiej, w której punktem wyjścia jest nakaz „ora et labora” najlepiej odzwierciedlający dwie płaszczyzny życia cystersów, element duchowości oraz życia codziennego zakonników regulowany przez średniowieczną regułę. Reguła prezentowana będzie przez opactwo wąchockie. Duży nacisk zostanie położony na to aby ukazać te elementy życia codziennego mnichów, które stały się symbolami w powszechnej świadomości – rozkład dnia, podział obowiązków, zwyczaje np. uroczystość przyznania zakonnikom habitu (obłóczyny). Element gospodarczej aktywności cystersów zostanie przygotowany przez Muzeum, ze zwróceniem szczególnej uwagi na działalność górniczo – hutniczą cystersów jak również na życie codzienne – kuchnia, ziołolecznictwo.

Data rozpoczęcia:

16 września 2022

piątek

09:00

Data zakończenia:

16 września 2022

piątek

13:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

festyn / biesiada

Lokalizacja:

Opactwo Ojców Cystersów w Wąchocku
ul. Kościelna 14
27-215 Wachock

woj. świętokrzyskie

Organizatorzy

Nazwa:

  • Opactwo O.O. Cystersów w Wachocku
  • Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach

Osoba kontaktowa: Wioletta Sobieraj

Telefon: 783-730-070

E-mail: wioletta.sobieraj@ekomuzeum.pl

WWW: https://wachock.cystersi.pl/

Informacja o organizatorze:

Opactwo Cystersów w Wąchocku to jedno z najstarszych klasztorów cysterskich w Polsce, jedno z nielicznych, które z przerwą po kasacji, działa do dziś jako siedziba Cystersów. Piękny i cenny obiekt leży na Szlaku Cysterskim i Szlaku Romańskim.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.