fbpx

Europejskie Dni Dziedzictwa - Zielonogórski Ośrodek Kultury filia Stary Kisielin (pałac)

Data rozpoczęcia:

14 września 2019

sobota

17:00

Data zakończenia:

14 września 2019

sobota

20:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Od 10.2018 r. w pałacu w Starym Kisielinie mieści się filia Zielonogórskiego Ośrodka Kultury. Nasza placówka po raz pierwszy włącza się w organizację Europejskich Dni Dziedzictwa. Planujemy zwiedzanie pałacu, parku, otwarcie wystawy okolicznościowej, prelekcję poświęconą rewitalizacji założenia parkowo-pałacowego w Starym Kisielinie oraz koncert.

Pałac w Starym Kisielinie zawdzięcza swe powstanie rodzinie von Stosch. W latach 1837-1838 Carl Ludwig Hans von Stosch wzniósł skromny dwór, usytuowany we wschodniej pierzei dziedzińca gospodarczego oraz nowe budynki folwarczne. Dwór o prostej formie, prostokątny w rzucie, piętrowy, nakryty był dachem dwuspadowym. W latach 1896-1897 za sprawą Felixa Georga hrabiego von Stoscha doszło do rozbudowy siedziby według projektu samego właściciela. Dostawiony od wschodniej strony do dworu nowy, większy człon, architekturą i wystrojem nawiązywał do renesansu francuskiego. Z wystroju i wyposażenia pałacu zachowała się do dnia dzisiejszego min. stolarka drzwiowa, okienna, posadzka w holu, klatka schodowa z 1838 roku, sztukateria sufitów czy też kominek z umieszczonym herbem rodu von Stosch. Od 1935 roku w wydzierżawionym pałacu organizowane były obozy dla młodzieży (Landjahreim). Po II wojnie światowej pałac był użytkowany przez wojsko radzieckie, następnie mieściły się w nim biura PGR, a w 1959 roku stał się siedzibą Archiwum Państwowego, które działało w tym miejscu do 2014 roku.
Od października ubiegłego roku w pałacu mieści się filia Zielonogórskiego Ośrodka Kultury. W odrestaurowanym obiekcie znalazły się m.in. reprezentacyjna Sala Widowiskowa, Sala Kominkowa, pomieszczenie dla stowarzyszeń, biblioteka, czytelnia oraz salka komputerowa.
W tym roku po raz pierwszy pragniemy włączyć się w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa. Wykład pt. „Rewitalizacja zabytkowego parku pałacowego w Starym Kisielinie” wygłosi mgr inż. Agnieszka Kochańska/ architekt krajobrazu. Zaplanowaliśmy zwiedzanie pałacu, parku pałacowego oraz otwarcie wystawy okolicznościowej „Archiwum Państwowe w Starym Kisielinie – powspominajmy…”. Wydarzenie uświetni koncert zespołu Ed’Ward zatytułowany „Bo już nic nie muszę…”. Wśród kompozycji granych przez zespół jest miejsce zarówno na liryczne uniesienia, trochę refleksji i przyjaznej zadumy, ale również na mocniejsze aranżacje w klimatach rockowo-bluesowych. Serdecznie zapraszamy!

Partnerzy

Zielonogórski Ośrodek Kultury

Data rozpoczęcia:

14 września 2019

sobota

17:00

Data zakończenia:

14 września 2019

sobota

20:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

ul. Pionierów Lubuskich 53, 66-002 Zielona Góra – Stary Kisielin

woj. lubuskie

Organizator

Nazwa: Zielonogórski Ośrodek Kultury filia Stary Kisielin

Osoba kontaktowa: Daria Landzwojczak-Sobiech

Telefon: 880 227 787

E-mail: daria.landzwojczak@starykisielin.com.pl

WWW: http://starykisielin.com.pl

Informacja o organizatorze:

Zielonogórski Ośrodek Kultury pełni ważną rolę w organizowaniu życia kulturalnego Zielonej Góry, jej rozwoju oraz promocji. Filia w Starym Kisielinie otwarta została 20.10.2018. W czasie EDD chcemy pokazać mieszkańcom, jak pałac oraz park zmieniły się po remoncie oraz jakie funkcje teraz pełnią.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.