fbpx

Europejskie Dni Dziedzictwa w pszczyńskim Skansenie

Data rozpoczęcia:

16 września 2023

sobota

11:00

Data zakończenia:

16 września 2023

sobota

17:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Żywe dziedzictwo: strój pszczyński: projekcja filmu, spotkanie z autorką filmu wraz z prezentacją stroju, lekcja muzealna: kuchnia śląska, promocja wydawnictwa: „Stodoły oktagonalne w regionie pszczyńskim”, kiermasz produktów regionalnych

Skansen znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego. Stanowi cenny przykład drewnianej architektury dla terenów Górnego Śląska, reprezentując różne typy budynków mieszkalnych oraz użytkowych. Na uwagę zasługują również wnętrza. W otoczeniu zabytkowych obiektów architektury drewnianej uczestnicy Europejskich Dni Dziedzictwa 2023 będą mogli poznać regionalne dziedzictwo Ziemi Pszczyńskiej w różnych jej aspektach.
Dla uczestników wydarzenia przygotujemy projekcje filmu o stroju pszczyńskim, który powstał w pszczyńskim skansenie w ramach realizacji projektu „Wystrój się w strój” realizowanego w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Po projekcji filmu odbędzie się spotkanie z autorką filmu: Magdaleną Toboła-Feliks – etnologiem, Adiunktem w Dziale Etnologii Miasta Muzeum Historii Katowic oraz doktorantką Uniwersytetu Śląskiego.
Podczas tegorocznej edycji EDD odbędzie się promocja wydawnictwa „Stodoły oktagonalne w regionie pszczyńskim” autorstwa Aleksandra Spyry. Ponadto na terenie skansenu będzie można zaopatrzyć się w regionalne produkty na zorganizowanym kiermaszu. Podczas indywidualnego spaceru po skansenie, będzie można zapoznać się z historią zabytkowych obiektów oraz uczestniczyć w lekcji muzealnej na temat śląskiej kuchni.

Data rozpoczęcia:

16 września 2023

sobota

11:00

Data zakończenia:

16 września 2023

sobota

17:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

ul. Parkowa 20a
43-200 Pszczyna

woj. śląskie

Organizator

Nazwa: Skansen Zagroda Wsi Pszczyńskiej

Osoba kontaktowa: Dominika Gonciarz

Telefon: 788975467

E-mail: dgonciarz@pszczyna.info.pl

WWW: http://www.skansen.pszczyna.pl

Informacja o organizatorze:

Skansen – Zagroda Wsi Pszczyńskiej powstał w roku 1975. Składa się z kilkunastu zabytkowych budynków drewnianych wpisanych do rejestru zabytków. Znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej woj. śląskiego. Jest cennym przykładem drewnianej architektury Górnego Śląska.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.