fbpx

Europejskie Dni Dziedzictwa w Muzeum Pożarnictwa w Kotuniu

Data rozpoczęcia:

12 września 2020

sobota

Data zakończenia:

30 czerwca 2021

środa

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Zapraszamy na wirtualne zwiedzanie siedziby muzeum oraz 2 wystawy on-line przybliżające sylwetki lokalnych patriotów – strażaków i żołnierzy POW z Kotunia walczących o niepodległość Polski w 1918 r., oraz społecznika i artysty – Witolda Lorentowicza. 12 i 19 września odbędzie się w muzeum oprowadzanie z przewodnikiem po stałych ekspozycjach.

Wirtualne zwiedzanie Muzeum Pożarnictwa dostępne pod linkiem:
http://muzeumpozarnictwakotun.pl/spacer_po_muzeum/muzeum_pozarnictwa3.html

Wystawy on-line:
* „Setna rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości w listopadzie 1918r. Udział żołnierzy Polskiej Organizacji Wojskowej i strażaków Straży Ogniowej Ochotniczej w Kotuniu” – fotograficzny zapis zaangażowania strażaków i żołnierzy z Kotunia i okolic w walki o niepodległość oraz późniejszych działań Związku Peowiaków w regionie. Zgromadzone na wystawie zdjęcia mają przybliżyć klimat tamtych lat oraz przypomnieć zwykłych ludzi, którzy nie bali się sięgnąć po wolność. Link do wystawy będzie dostępny od 12 września.

* „Sylwetka Witolda Lorentowicza – działacza społecznego, artysty rzeźbiarza i pisarza oraz członka Komitetu Organizacyjnego Muzeum Pożarnictwa w Kotuniu” – Witold Lorentowicz to ważna postać dla lokalnej społeczności i naszego muzeum. Urodził się na Polesiu ale większość życia spędził na Podlasiu. Jest nazywany historiografem i dokumentalistą podlaskiej wsi. W swoich rzeźbach i pisarstwie utrwalał pamięć o mieszkańcach regionu, ich pracy i walce o wolność Polski. Wystawa przybliża jego biografię i twórczość – zarówno publikacje jak i fotografie jego rzeźb i pomników. Link do wystawy będzie czynny od 19 września.

* 12 i 19 września zapraszamy do siedziby muzeum na oprowadzanie z przewodnikiem po stałej ekspozycji. Wśród muzealiów prezentujemy m.in.: sprzęt i pojazdy strażackie oraz pamiątki związane z kulturą ochotniczych i zawodowych organizacji strażackich – sztandary, pieczątki, fotografie, dyplomy.

Data rozpoczęcia:

12 września 2020

sobota

Data zakończenia:

30 czerwca 2021

środa

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wystawa, zwiedzanie

Lokalizacja:

Muzeum Pożarnictwa w Kotuniu mieści się w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej przy ul. Wiejskiej 9

woj. mazowieckie

Organizator

Nazwa: Muzeum Pożarnistwa w Kotuniu – Oddział Muzeum Regionalnego w Siedlcach

Osoba kontaktowa: Sławomir Kordaczuk

Telefon: 25 63 274 70

E-mail: muzeumsiedlce@interia.pl

WWW: http://muzeumpozarnictwakotun.pl/

Informacja o organizatorze:

Muzeum Pożarnictwa w Kotuniu – Oddział Muzeum Regionalnego w Siedlcach mieści się w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej. Powstało w 1982 r. jako muzeum społeczne. Zgromadzone zbiory obrazują dzieje techniki pożarniczej od połowy XIX do końca XX wieku oraz kulturę i historię polskiego pożarnictwa.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.