fbpx

Europejskie Dni Dziedzictwa w Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-19

Data rozpoczęcia:

7 września 2019

sobota

12:10

Data zakończenia:

15 września 2019

niedziela

16:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 przygotowało bogaty program edukacyjno – artystyczny

Z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 przygotowało bogaty program edukacyjno – artystyczny

(wystawa, oprowadzanie kuratorskie, wykład, projekcja filmów)

Bilety do Muzeum podczas Europejskich Dni Dziedzictwa w specjalnej cenie 2 zł

7 września/sobota

12.10 – zapraszamy na honorową odprawę wart Ochotniczego Reprezentacyjnego Oddziału Ułanów Miasta Poznania w barwach 15 Pułku Ułanów Poznańskich. Ułani zaprezentują się w umundurowaniu i wyposażeniu z okresu Wojsk Wielkopolskich 1919-20 czyli Sił Zbrojnych w zaborze pruskim oraz umundurowaniu wz. 36. zunifikowanym dla całych sił zbrojnych II RP. Podczas odprawy zostanie omówiona ,,droga” jaką przebyło Wojsko Polskie od odzyskania Niepodległości w 1918 roku do wybuchu II wojny światowej. W ramach programu proponujemy również ,,stolik kawowy” przy którym zasiądą dżentelmeni wraz z paniami w strojach z epoki,  dyskutujący o przyszłości odradzającej się Polski, do rozmowy zapraszamy oczywiście publiczność!

14.00 – zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie stałej Muzeum. Ekspozycja przedstawia ponad stuletnią drogę Wielkopolan do niepodległości. Od udziału w polskich powstaniach narodowych, poprzez ideę pracy organicznej i doświadczenia Wielkiej Wojny, po zwycięskie powstanie wielkopolskie i wkład Wielkopolan w budowę odradzającego się państwa polskiego.

(obowiązują wcześniejsze zapisy, decyduje kolejność zgłoszeń: odwach@wmn.poznan.pl)

 

8 września / niedziela

12.30  – zapraszamy na projekcję filmów o tematyce powstańczej w stylizowanej sali kinowej Muzeum.

 

14 września / sobota

12.30 – zapraszamy na projekcję filmów o tematyce powstańczej w stylizowanej sali kinowej Muzeum.

14.00 – zapraszamy na prelekcję Jana Gruszki „Wielkopolanie w walkach o kształt Niepodległej”.

 

15 września / niedziela

12.30 –  zapraszamy na prelekcję Aliny Kucharskiej „O udziale kobiet w Powstaniu Wielkopolskim” Powstanie Wielkopolskie to nie tylko dzielni mężczyźni walczący w imię ojczyzny, ale również odważne kobiety. Na wybranych przykładach zostanie omówiona działalność patriotyczna Wielkopolanek, zarówno w okresie poprzedzającym, jak i po wybuchu powstania.

 

Podczas weekendów Europejskich Dni Dziedzictwa zapraszamy również na wystawę czasową przed Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919, „Poznań II RP, miasto z klasą”, kurator Jan Szymański. Wystawa przedstawia Poznań z czasów II Rzeczpospolitej jako nowoczesny, dynamicznie rozwijający się ośrodek życia ekonomicznego, kulturalnego i intelektualnego. Stolica Wielkopolski została ukazana jako prężny ośrodek uniwersytecki. Miasto słynące z bujnego życia muzycznego, teatralnego, radiowego, silnego ośrodka produkcji filmowej.

Tagi:

aktywne

Data rozpoczęcia:

7 września 2019

sobota

12:10

Data zakończenia:

15 września 2019

niedziela

16:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-19, Wielkopolskie Muzeum Niepodległości
ul. Woźna 12,
61-777 Poznań

woj. wielkopolskie

Organizator

Nazwa: Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, ul. Woźna 12, 61-777 Poznań

Osoba kontaktowa: Marta Mleczko

Telefon: 723786846

E-mail: m.mleczko@wmn.poznan.pl

WWW: http://www.wmn.poznan.pl

Informacja o organizatorze:

Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu to pięć oddziałów. Kto je odwiedzi, pozna historię Wielkopolski. Muzeum Powstania Wielkopolskiego prezentuje czasy od zaboru pruskiego, niezłomnej walki z germanizacją i wreszcie największe, zwycięskie powstanie w historii Polski.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.