fbpx

Europejskie Dni Dziedzictwa w Muzeum Gdańska

Data rozpoczęcia:

9 września 2023

sobota

10:00

Data zakończenia:

17 września 2023

niedziela

14:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Muzeum Gdańska w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa organizuje w dniach 9 i 16 września oprowadzanie kuratorskie po Muzeum Poczty Polskiej oraz grę terenową skupioną wokół Polaków w II Wolnym Mieście Gdańsku.

Muzeum Gdańska po raz kolejny uczestniczy w Europejskich Dnia Dziedzictwa. Zgodnie z tegorocznym hasłem „ŻYWE DZIEDZICTWO – TRADYCJE OD POKOLEŃ”, wydarzenia skupią się wokół Polaków mieszkających w Wolnym Mieście Gdańsku, ich życia oraz losów.

W programie:

Oprowadzanie kuratorskie po Muzeum Poczty Polskiej – Muzeum znajduje się w części historycznych pomieszczeń Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku. 1 września 1939 r. pocztowcy przez wiele godzin odpierali ataki niemieckie. Większość ocalałych Obrońców została zamordowana. Wystawa opowiada historię obrony i upamiętnienia bohaterów w pocztowych mundurach. Na ekspozycji zaprezentowano także dzieje Polaków z Wolnego Miasta Gdańska, organizowanym przez nich klubom i stowarzyszeniom sportowym. Termin: 9 i 16 września, godz. 11:00.

Gra terenowa „Śladami Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku” – Przeniesiecie się do czasów II Wolnego Miasta Gdańska. Był to twór polityczny powstały w wyniku traktatu wersalskiego, w ramach kompromisu między Niemcami, a II Rzeczpospolitą. Polacy musieli się konfrontować z coraz bardziej wrogimi nastrojami oraz antagonistycznymi władzami miasta. W tych trudnych warunkach, pomimo przeciwności losu, zdołali jednak stworzyć pulsującą życiem społeczność, gdzie pielęgnowano kulturę, sport, edukację oraz polską tożsamość. Jak ta społeczność wyglądała? Jak Polacy sobie radzili? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w grze, w której wcielicie się w rolę nowo przybyłego do miasta polskiego agenta. Termin: 9 i 16 września, godz. 10:00-16:00. UWAGA! W grze miejskiej nie biorą udziału edukatorzy z Muzeum Gdańska. Jest to aktywność samodzielna. Do kart z zadaniami dołączony jest klucz z odpowiedziami.

Spacer edukacyjny „Polacy w Wolnym Mieście Gdańsku” – Na wycieczce z przewodnikiem dowiecie się, czym było Wolne Miasto Gdańsk, jak żyli i funkcjonowali w coraz bardziej wrogim wobec nich mieście Polacy, a także poznacie ich losy w pierwszych godzinach po wybuchu II wojny światowej. Termin: 17 września, godz. 12:00.

Data rozpoczęcia:

9 września 2023

sobota

10:00

Data zakończenia:

17 września 2023

niedziela

14:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Bohaterska obrona pracowników Poczty Polskiej 1 września 1939 r. zapisała się w historii II wojny światowej. W muzeum zaprezentowano przebieg walk i losy obrońców poczty. Tutaj poznasz też jak wyglądało życie codzienne Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku.

woj. pomorskie

Organizator

Nazwa: Muzeum Gdańska

Osoba kontaktowa: Michał Lubiejewski

Telefon: +48 503 437 825

E-mail: edukacja@muzeumgdansk.pl

WWW: https://muzeumgdansk.pl/

Informacja o organizatorze:

Muzeum Gdańska to dziewięć oddziałów. Każdy z nich mieści się w zabytkowym, wyjątkowym obiekcie. Prezentujemy w nich eksponaty i opowiadamy o wydarzeniach związanych z tysiącletnimi dziejami naszego miasta.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.