fbpx

Europejskie Dni Dziedzictwa – Sztetl zaprasza

Data rozpoczęcia:

11 września 2016

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Niedziela 11 września

– godz.15.00 – pokaz taneczny inspirowany muzyka żydowską w wykonaniu zespołu KAMENA. Promocja sztetla w Szczekocinach, spotkanie z Mirosławem Skrzypczykiem – nauczycielem, edukatorem, laureatem nagrody im. ks. Stanisława Musiała, regionalistą. Promocja książek dotyczących szczekocińskiej żydowskiej literatury dokumentu osobistego.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

 

Ośrodek Edukacyjno – Muzealny „Świętokrzyski Sztetl” im. Majera Małego w Chmielniku to wyjątkowe nowoczesne muzeum w dawnej synagodze, przypominające o tym, jak przez kilkaset lat Żydzi i Polacy żyli obok siebie w małych miasteczkach, na prowincji – właśnie w sztetlach. Obiekt, powstały w efekcie realizacji projektu Nizio Design International z Warszawy jest adresowany do wszystkich zainteresowanych kulturą i tradycją żydowską na Kielecczyźnie.

Multimedialne atrakcje wystawy w synagodze, jedyna na świecie szklana bima – miejsce, gdzie dawniej odczytywano Torę (obecnie przeznaczone do ekskluzywnych prezentacji i minikoncertów), a także cykl imprez z zakresu kultury i historii Żydów w dawnym województwie kieleckim – to oferta dla  turystów przybywających do Chmielnika.

Wyjątkowość obiektu wynika także z pionierskich działań w regionie – chodzi o skupienie wiedzy o sztetlach – dawnych miasteczkach żydowskich Kielecczyzny  – w jednym miejscu. Właśnie w Chmielniku. Turysta znajdzie tutaj wiedzę o co najmniej stu miejscowościach dawnego województwa kieleckiego, zamieszkałych przez Żydów.

 

Organizator:

Ośrodek Edukacyjno-Muzealny ,,Świętokrzyski Sztetl’’

26-020 Chmielnik, ul. Wspólna 14, tel. 79 104 1667, 734 158 969

e-mail: kontakt@swietokrzyskisztetl.pl, www.swietokrzyskisztetl.pl

Data rozpoczęcia:

11 września 2016

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Ośrodek Edukacyjno-Muzealny ,,Świętokrzyski Sztetl’’

woj. świętokrzyskie

Organizator

Nazwa: Ośrodek Edukacyjno-Muzealny ,,Świętokrzyski Sztetl’’

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.