fbpx

Europejskie Dni Dziedzictwa 2019, Żelazowa Wola

Data rozpoczęcia:

11 września 2019

środa

11:00

Data zakończenia:

11 września 2019

środa

14:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa zapraszamy na zwiedzanie wystawy czasowej prezentującej różne formy upamiętniania kompozytora, oprowadzanie z przewodnikiem po ekspozycji stałej Domu Urodzenia Chopina, „Kwadrans muzyczny” oraz Spacer po parku „W roli głównej: architekt krajobrazu. Jak zmieniał się park w Żelazowej Woli?

11.00 Zwiedzanie wystawy czasowej z przewodnikiem

Uformowany. Rzeźbiarskie wizerunki Fryderyka Chopina

Wystawa prezentuje różne formy upamiętniania Chopina w rzeźbie. Inspirował twórców popiersi, głów, pomników oraz medali, a przemiany w sztukach plastycznych znalazły swoje odzwierciedlenie  w sposobie ukazywania jego postaci w formie trójwymiarowej. Fryderyk i jego muzyka przybierają w rzeźbie różne formy – od figuratywnych po abstrakcyjne, od tradycyjnych po modernistyczne.

12.00 Kwadrans muzyczny

12.15 Oprowadzanie z przewodnikiem po ekspozycji stałej Domu Urodzenia Fryderyka Chopina

Przedmiotem spotkania będzie historia Domu Urodzenia Fryderyka Chopina, miejsca, w którym powstało muzeum ponieważ tu pracowali rodzice kompozytora u właścicieli posiadłości, rodziny Skarbków, a następnie urodził się sam Chopin. Podejmiemy temat relacji łączących rodzinę Chopinów ze Skarbkami, a także wkładu pokoleń w tworzenie muzeum.

13.00 W roli głównej: architekt krajobrazu. Jak zmieniał się park w Żelazowej Woli? Spacer po parku w języku polskim

Powstały w latach 30. XX wieku Park-pomnik w Żelazowej Woli to przykład pionierskiej zdobyczy w dziedzinie architektury krajobrazu. Wraz z Kierownik ds. Parku Anną Tarnawską prześledzimy dzieje parku ku czci Chopina, począwszy od omówienia koncepcji prof. Franciszka Krzywdy-Polkowskiego, autora projektu, zwracając uwagę na społeczne zaangażowanie Polaków w czasie powstawania obiektu. Odpowiemy na pytanie jakie zabiegi zastosował architekt, by wpisać się w modernistyczne idee parku, którego centralnym punktem jest Dom Urodzenia Chopina przebudowany w stylu dworkowym.

Wydarzenie w cyklu:

Kwadranse Muzyczne; W roli głównej architekt krajobrazu. Jak zmieniał się park w Żelazowej Woli?

Kwadranse Muzyczne to odbywające się w okresie od kwietnia do października piętnastominutowe prezentacje młodych, uzdolnionych pianistów. W roli głównej architekt krajobrazu. Jak zmieniał się park w Żelazowej Woli? to spacer po parku z komentarzem Kierownik ds. Parku Anną Tarnawską.

Data rozpoczęcia:

11 września 2019

środa

11:00

Data zakończenia:

11 września 2019

środa

14:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

zwiedzanie, wycieczka / spacer, koncert

Lokalizacja:

Żelazowa Wola 15, 96-503 Sochaczew

woj. mazowieckie

Organizator

Nazwa: Narodowy Instytut Fryderyka Chopina

Osoba kontaktowa: Kamila Kolebacz

Telefon: +48 881 948 652

E-mail: kkolebacz@nifc.pl

WWW: https://muzeum.nifc.pl/pl

Informacja o organizatorze:

Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i Park w Żelazowej Woli jest oddziałem Muzeum Fryderyka Chopina w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina. Jako muzeum nie tylko gromadzi i zabezpiecza zbiory, ale też udostępnia je w atrakcyjny sposób poprzez prowadzenie działalności wystawienniczej, edukacyjnej i ar

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.