fbpx

Europejskie Dni Dziedzictwa 2018 w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy

Data rozpoczęcia:

8 września 2018

sobota

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

W sobotę, 8 września, w ramach obchodów EDD 2018 Muzeum Okręgowe im Leona Wyczółkowskiego zaprasza na dwie wystawy:

 

Wystawa posterowa „95 lat Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy” – prezentowana do 10 września 2018 r. przy Spichrzach nad Brdą, ul. Grodzka 7-11

 

Do powstania polskiego Muzeum w Bydgoszczy doszło kilka lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Utworzone 5 sierpnia 1923 r. Muzeum Miejskie było w okresie międzywojennym centrum życia kulturalno-artystycznego Bydgoszczy. Skupiało wielu twórców i stanowiło siedzibę różnych stowarzyszeń kulturalnych i artystycznych.

 

Na 16 planszach są przedstawione dzieje tej instytucji kultury. Wystawa stanowić będzie zachętę do zagłębienia się w przeszłość Muzeum, poszukiwań wybranych eksponatów, odkrywania muzealnych „tajemnic” i odwiedzenia tej instytucji.

 

Wystawa „95 lat Muzeum w Bydgoszczy. Nabytki” – (Spichrze nad Brdą przy ul. Grodzkiej 7-11)

 

W tym roku przypada 95. rocznica istnienia Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Instytucja kultury powołana w mieście nad Brdą tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości i powrocie Bydgoszczy do Macierzy, dnia 5 sierpnia 1923 roku, jako Muzeum Miejskie z siedzibą w kamienicy na Starym Rynku, posiada bogate tradycje gromadzenia zbiorów sięgające jeszcze czasów pruskich. Założenie w Bydgoszczy po 148 latach zaboru polskiej placówki muzealnej, gromadzącej i popularyzującej pamiątki związane z historią miasta i regionu oraz zabytki o znaczeniu ogólnopolskim i narodowym, było dla ówczesnych mieszkańców wydarzeniem o ogromnym znaczeniu. Rola Muzeum w kreowaniu tożsamości regionalnej i narodowej bydgoszczan oraz ochronie polskiego dziedzictwa kulturowego, nie maleje do dnia dzisiejszego.

 

Z okazji jubileuszu Muzeum Okręgowego zapraszamy na wystawę pt. „95 lat Muzeum w Bydgoszczy. Nabytki”. Ekspozycja stanowi pokaz najcenniejszych i zarazem najciekawszych obiektów pozyskanych do zbiorów muzealnych w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Prezentację tych wyjątkowych muzealiów uzupełniają i dodatkowo wzbogacają, specjalnie dobrane artefakty pochodzące z wcześniejszych darowizn, przekazów i zakupów, tworzące grupę reprezentatywną zabytków bydgoskiego Muzeum.

 

Obchodzony jubileusz skłania do zaprezentowania także treści związanych z historią i rozwojem, powołanego w odrodzonym Państwie Polskim, Muzeum od założenia instytucji kultury do czasów współczesnych.

 

Kontakt: Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy, tel. 52 585 99 66, sekretariat@muzeum.bydgoszcz.pl

Data rozpoczęcia:

8 września 2018

sobota

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wystawa, zwiedzanie

Lokalizacja:

Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy

woj. kujawsko-pomorskie

Organizator

Nazwa: Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.