fbpx

Europejskie Dni Dziedzictwa 2017 w Czarnej Białostockiej

Data rozpoczęcia:

16 września 2017

sobota

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

16 września w Domu Kultury w Czarnej Białostockiej odbędzie się wernisaż dwóch wystaw będących podsumowaniem działań odbywających się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa – Konkursu Fotograficznego„Na Szlaku Rękodzieła Ludowego Województwa Podlaskiego” oraz pleneru malarskiego „Barwy Niemczyna”. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

 

Plener malarski „Barwy Niemczyna” 4-16.09.2017 r.

Podczas dwutygodniowego pleneru w Centrum Rękodzieła Ludowego w Niemczynie wybitni artyści – malarze będą uwieczniać na płótnie piękno krajobrazu podlaskich wsi, łąk i lasów. Utrwalą najciekawsze elementy zapisanej historii i tradycji w środowisku przyrodniczym.

 

Konkurs Fotograficzny pt. „Na Szlaku Rękodzieła Ludowego Województwa Podlaskiego”.

Dom Kultury w Czarnej Białostockiej i Centrum Rękodzieła Ludowego w Niemczynie zapraszają wszystkich pasjonatów fotografii, kultury ludowej i pięknych krajobrazów do wzięcia udziału w Konkursie Fotograficznym pt. „Na Szlaku Rękodzieła Ludowego Województwa Podlaskiego”. Regulamin konkursu oraz karta zgłoszenia do pobrania na stronie Domu Kultury.

 

Szlak Rękodzieła Ludowego Województwa Podlaskiego jest najpopularniejszym wśród szlaków turystycznych przebiegających przez teren gminy Czarna Białostocka. Powstał w 1994 r. z inicjatywy Działu Etnografii Muzeum Podlaskiego w Białymstoku w celu ochrony i udostępnienia turystom ośrodków twórczości ludowej: kowalstwa, garncarstwa, łyżkarstwa, tkactwa, pisankarstwa oraz rzeźby. Większość pracowni znajduje się w Czarnej Wsi Kościelnej – „zagłębiu ceramicznym”, gdzie mieszka do dziś kilka rodzin garncarzy wytwarzających ceramikę siwą i czerwoną. Natura bowiem hojnie wyposażyła okoliczną ziemię w pokłady garncarskiego surowca jakim jest glina. W 

Niemczynie w wyremontowanym, przedwojennym budynku szkoły funkcjonuje Centrum Rękodzieła Ludowego, które organizuje spotkania z twórcami ludowymi i warsztaty m.in: tkaniny dwuosnowowej, garncarskie. Odbywają się tu plenery międzynarodowe, wystawy ceramiki siwej i kowalstwa. Co roku w maju organizowany jest Piknik Etnograficzny ”Na Szlaku Rękodzieła Ludowego”.

 

Organizatorzy:

Dom Kultury w Czarnej Białostockiej

ul. Kościelna 8

16-029 Czarna Białostocka

tel. 85 710 16 67

www.dkczarna.com

 

Centrum Rękodzieła Ludowego

Niemczyn 42

16 – 020 Czarna Białostocka

tel. 85 710 23 74, 698 519 658

www.crlczarna.vipserv.or

crl@czarnabialostocka.pl

Data rozpoczęcia:

16 września 2017

sobota

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wystawa

Lokalizacja:

Dom Kultury w Czarnej Białostockiej

woj. podlaskie

Organizatorzy

Nazwa:

  • Dom Kultury w Czarnej Białostockiej
  • Centrum Rękodzieła Ludowego w Czarnej Białostockiej

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.