fbpx

Europejskie Dni Dziedzictwa 2016 w Tykocinie

Data rozpoczęcia:

17 września 2016

sobota

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Fundacja Centrum Badań nad Historią i Kulturą Małych Miast we współpracy z właścicielami tykocińskich domów – zabytków architektury drewnianej zapraszaja na Europejskie Dni Dziedzictwa w Tykocinie

 17 września 2016 r.

„Kościół, pomnik i dom. Miejsce architektury drewnianej w koncepcji urbanistycznej Nowego Rynku zrealizowanej przez Jana Klemensa Branickiego”

godz. 10.30

Wycieczka z przewodnikiem po Placu Czarnieckiego. Przedstawienie koncepcji przebudowy rynku przez Jana Klemensa Branickiego i związków pomiędzy zabytkami architektury – kościołem św. Trójcy, pomnikiem Stefana Czarnieckiego i domami mieszkalnymi w pierzei północnej.

godz. 11.00

Spotkanie w zabytkowym domu przy Placu Czarnieckiego 10 wzniesionym przez tykocińskiego murarza Maksymiliana Kizlinga w końcu XIX w. Obiekt ten zostanie zaprezentowany jako przykład podlaskiej architektury małomiasteczkowej o ciekawej historycznej genezie: wraz z kościołem św. Trójcy i pomnikiem hetmana Stefana Czarnieckiego stanowi ważny element architektoniczny Nowego Rynku – rokokowego założenia urbanistycznego, stworzonego w połowie XVIII w. przez Jana Klemensa Branickiego. Dom Maksymiliana Kizlinga – z widokiem na kościół i pomnik Czarnieckiego – powstał na fundamentach dawnej oficyny skarbowej Branickich i jest obecnie ostatnim zachowanym oryginalnym drewnianym domem mieszkalnym jakie od XVIII w. do lat 80-tych XX w. tworzyły zabudowę północnej pierzei tykocińskiego rynku.

„Szlak Architektury Drewnianej Tykocina”

godz. 11.40-13.30

Wycieczka po Tykocinie Szlakiem Architektury Drewnianej.

Podczas wycieczki będzie można zwiedzić trzy drewniane domy mieszkalne należące do zasiedziałych tykocińskich rodzin: dom wybitnego organisty Zygmunta Czujaka, dom rodziny Pogorzelskich – tykocińskich stolarzy oraz dom należący przed wojną do żydowskiej rodziny Olsztajnów, właścicieli sklepu żelaznego, zamieszkały po II wojnie przez rodzinę tykocińskiego młynarza Adolfa Mieńko. Właściciele przedstawią historię domów i rodzin oraz zaprezentują rodzinne pamiątki.

Data rozpoczęcia:

17 września 2016

sobota

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wystawa, zwiedzanie, wycieczka / spacer

Organizator

Nazwa: Fundacja Centrum Badań nad Historią i Kulturą Małych Miast we współpracy z właścicielami tykocińskich domów

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.