fbpx

Dzień Otwarty Zajezdni Popowice - żywe dziedzictwo Wrocławia

Data rozpoczęcia:

9 września 2023

sobota

10:00

Data zakończenia:

9 września 2023

sobota

17:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Zabytkowa zajezdnia „Popowice” we Wrocławiu jest idealnym miejscem, by zobaczyć, jak zmieniały się pojazdy obsługujące komunikację zbiorową w polskich miastach. Jest to unikatowe dziedzictwo techniki, z którego korzystało kilka pokoleń.

Zajezdnia „Popowice” powstała w 1901 r. jako pierwsza zajezdnia spółki Breslauer Straßen-Eisenbahn-Geselschaft (Wrocławskie Towarzystwo Kolei Ulicznej) przystosowana do obsługi tramwajów elektrycznych (wcześniej przedsiębiorstwo eksploatowało tramwaje konne). Znajdziemy tu dwie główne ceglane hale z łącznikiem pomiędzy, w którego tylnej części wzniesiono wieżę ciśnień. W głębi ulokowane są z kolei budynki warsztatowe, do których dojazd zapewniała suwnica. Architektura zajezdni nosi cechy neogotyku w elementami secesji (np. ozdobne elementy metalowe). Obecnie jest to miejsce stacjonowania prawie wszystkich zabytkowych tramwajów i autobusów, jakie zachowały się we Wrocławiu. Razem obrazują one, jak zmieniała się komunikacja zbiorowa na przestrzeni dziejów. Można prześledzić, jak podróżowano wiek czy kilka dekad temu. Większość z wiekowych pojazdów będzie można zobaczyć właśnie podczas Dnia Otwartego Zajezdni Popowice.
Na terenie zajezdni zostaną wystawione pojazdy z różnych okresów – od niemieckich wagonów z początku XX w. i z dwudziestolecia międzywojennego przez pierwszy tramwaj polskiej produkcji powstały po II wojnie światowej i pierwszy polski tramwaj szybkobieżny po jeden z pierwszych niskopodłogowych autobusów, które były produkowane w naszym kraju. Najstarszy prezentowany pojazd zbudowano około 1892 r., zaś najnowsze w połowie lat 90. XX w. Będą także kultowe autobusy-ogórki czy Ikarusy, które królowały na wrocławskich ulicach w latach 80. i 90. XX w. Poza taborem pasażerskim zaprezentowane zostaną wagony techniczne, służące utrzymaniu torowisk i sieci trakcyjnej. Wrocław może bowiem poszczycić się niezwykle bogatą, unikatową kolekcją tramwajów gospodarczych, na którą składają się szlifierki do torów, wagon-opryskiwacz, wagony służące do przewozu piasku czy pługi wirnikowe.
Szczególnie cenny jest tramwaj Maximum z 1901 r., pieczołowicie odrestaurowany w latach 2014-2021. Jest on reprezentantem serii 50 czteroosiowych tramwajów, zamówionych przez Wrocławskie Towarzystwo Kolei Ulicznej po tym, jak podpisało ono z magistratem umowę, na mocy której otrzymało zezwolenie na elektryfikację dotychczas eksploatowanych tras miejskiej kolei konnej. Wartość tramwaju Maximum wynika z tego, że czteroosiowe wagony z początku XX w. są niezwykłą rzadkością na skalę światową. W Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych można napotkać jedynie pojedyncze egzemplarze. W tym roku warto będzie zwrócić szczególną uwagę na tramwaj-opryskiwacz z 1927 r., który obecnie jest w trakcie ostatniego etapu restauracji. Dawniej była to szlifierka torowa, która w połowie lat 70. XX w. została przebudowana na opryskiwacz chwastów. Teraz wagon jest remontowany – ten zabytek będzie jednocześnie pełnił funkcje użytkowe, podlewając wrocławskie zielone torowiska.
Po wystawie taboru i terenie Zajezdni Popowice będzie oprowadzał przewodnik. Odbędą się też prelekcje Tomasza Sielickiego, badacza dziejów transportu miejskiego we Wrocławiu, oraz Krzysztofa Kołodziejczyka, prezesa Klubu Sympatyków Transportu Miejskiego. Będzie można też zobaczyć pług wirnikowy w akcji. Wiekowe tramwaje zapewnią dojazd na zajezdnię z centrum miasta. Zaplanowano też kursy zabytkowych autobusów, dowożące na teren zajezdni lub odbywające przejazdy wycieczkowe.

Zwiedzanie zajezdni z przewodnikiem: 10:30, 11:30, 12:30, 13:30, 14:30, 15:30
Pokazy pracy pługa wirnikowego: 10:20, 12:20, 14:20, 16:20
Zabytkowe tramwaje i autobusu będą odjeżdżały z Zajezdni Popowice co około 15 minut.
Wydarzenie zakończy się o godzinie 17:00 paradą autobusów, które pojadą przez ul. Legnicką, pl. Jana Pawła II, Podwale do ul. Szewskiej, skąd po krótkim postoju rozjadą się w różne części miasta.

Partnerzy

Data rozpoczęcia:

9 września 2023

sobota

10:00

Data zakończenia:

9 września 2023

sobota

17:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Dawna zajezdnia tramwajowa „Popowice”, ul. Legnicka 65A, 54-204 Wrocław (na wysokości skrzyżowania ulic Legnickiej i Wejherowskiej)

woj. dolnośląskie

Organizator

Nazwa: Klub Sympatyków Transportu Miejskiego

Osoba kontaktowa: Krzysztof Kołodziejczyk

Telefon: 509 311 435

E-mail: enusia@enusia.pl

WWW: https://kstm.pl/pl/

Informacja o organizatorze:

Klub Sympatyków Transportu Miejskiego jest wrocławskim stowarzyszeniem, którego celem jest ochrona dawnych pojazdów komunikacji miejskiej. Obecnie w kolekcji Klubu znajduje się ponad 30 tramwajów, autobusów i samochodów, z których najstarsze pochodzą z przełomu XIX i XX w.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.