fbpx

Dzielnica Wesoła i jej dziedzictwo - spacer miejski

Data rozpoczęcia:

17 września 2022

sobota

10:00

Data zakończenia:

17 września 2022

sobota

13:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Spacer po dawnej dzielnicy Wesoła w Krakowie, 17 września 2022 o godzinie 10.00

Serdecznie zapraszamy na spacer po dawnej dzielnicy katastralnej Wesoła. Jej nazwa, podobnie jak wiele innych historycznych nazw dzielnic Krakowa, została w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat wymazana z obiegowego użycia.
Dzielnica Wesoła odegrała w ostatnich dwu stuleciach istotną rolę nie tylko w rozwoju gospodarczym i społecznym Krakowa, lecz stanowiła również bazę dynamicznie rozwijającego się krakowskiego szpitalnictwa oraz placówek naukowych. Zasadniczy wpływ na jej ukształtowanie miało powstanie w połowie XIX wieku kolei żelaznej z reprezentacyjnym dworcem oraz wysokim nasypem pod tory pociągu.
Trasę spaceru wytycza bogate i różnorodne dziedzictwo tej części Krakowa, wspaniałe gmachy użyteczności publicznej, piękne pałace, kamienice i wille oraz miejsca związane z wybitnymi, a często zapomnianymi jej mieszkańcami. Przejdziemy spod przystanku tramwajowego „Poczta Główna” do osiedla Oficerskiego, przy rondzie Mogilskim. Państwa przewodnikiem będzie dr Barbara Zbroja, która uchyli rąbka nie jednej tajemnicy i opowie także o nieistniejących już miejscach na mapie Krakowa.
Spotykamy się 17 września o godzinie 10.00 na placu przed dawną siedzibą redakcji i drukarni „Ilustrowanego Kuriera Codziennego” (ul. Starowiślna 2 / ul. Wielopole 1) o godzinie 10. Nie obowiązuje rezerwacja miejsc! Spacer potrwa około 3 godzin.

Data rozpoczęcia:

17 września 2022

sobota

10:00

Data zakończenia:

17 września 2022

sobota

13:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wycieczka / spacer

Lokalizacja:

Kraków, ul. Starowiślna 2

woj. małopolskie

Organizator

Nazwa: Archiwum Narodowe w Krakowie

Osoba kontaktowa: Lilianna Pochwalska

Telefon: +48 601464705

E-mail: lpochwalska@ank.gov.pl

WWW: https://ank.gov.pl/

Informacja o organizatorze:

Archiwum Narodowe w Krakowie ma ponad 140-letnią instytucjonalną tradycję. Jego zasób obejmuje archiwalia od XII w. po współczesne i jest jednym z największych i najcenniejszych w kraju. Archiwum popularyzuje wiedzę o materiałach archiwalnych, prowadzi działalność wydawniczą i edukacyjną.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.