fbpx

Działdowo - spacer wzdłuż dawnego pogranicza

Data rozpoczęcia:

7 września 2019

sobota

11:00

Data zakończenia:

7 września 2019

sobota

14:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Muzeum Pogranicza w Działdowie ma przyjemność zaprosić na wspólny spacer wzdłuż dawnych granic przebiegających przez Powiat Działdowski. Wycieczka ta będzie doskonałą okazją do zgłębienia interesujących dziejów pogranicza oraz poznania walorów przyrodniczych okolicy.

Działdowo i najbliższe okolice przez kilkaset lat były terenem przy granicy. od początków istnienia państwa polskiego tereny te znajdowały się na styku kultury polskiej, mazowieckiej z kulturą mieszkańców Prus, którymi byli Prusowie, Polacy, Niemcy. Tereny pogranicza przez wieki były obszarem współpracy, ale i waśni. Przez kilkaset lat granica przebiegała na południe od Działdowa, jednak po I wojnie światowej została przesunięta na północ, dzięki czemu miasto stało się jedynym w Prusach Wschodnich, które przyłączono do Polski. Po II wojnie światowej charakter dawnego pogranicza z powodu przesunięcia granic i wymiany ludności zatarł się, jednak do dziś możemy podziwiać świadectwa dawnych granic, jakimi są kamienie, wały graniczne, a także inne ślady świadczące o istnieniu dawnych podziałów. Dzięki wspólnemu spacerowi uczestnicy będą mogli nie tylko poznać tę niezwykłą historię, lecz także aktywnie spędzić czas w atrakcyjnych okolicznościach przyrody. Zbiórka odbędzie się na parkingu przy zamku krzyżackim w Działdowie, następnie uczestnicy z przewodnikiem przejdą wzdłuż dawnych granic.

Data rozpoczęcia:

7 września 2019

sobota

11:00

Data zakończenia:

7 września 2019

sobota

14:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wycieczka / spacer

Lokalizacja:

Zamkowa 12, Działdowo, Polska

woj. warmińsko-mazurskie

Organizator

Nazwa: Muzeum Pogranicza w Działdowie

Osoba kontaktowa: Grzegorz Kluczek

Telefon: 236972332

E-mail: kierownik@muzeum.dzialdowo.pl

WWW: http://www.muzeum.dzialdowo.pl/

Informacja o organizatorze:

Muzeum Pogranicza w Działdowie zajmuje się badaniem i popularyzacją historii ziemi działdowskiej, która na przestrzeni wieków była terytorium przygranicznym między Polską a państwem zakonu krzyżackiego, Prusami i Niemcami.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.