fbpx

Drogi Wielkiej Emigracji

Data rozpoczęcia:

19 września 2020

sobota

14:00

Data zakończenia:

19 września 2020

sobota

15:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Chopin do wielu kobiet zwracał się słowami „moja droga”; tego samego zwrotu mógł także użyć relacjonując trasę przemieszczeń Wielkiej Emigracji – mając na uwadze oba te konteksty, zapraszamy do udziału w oprowadzaniach poświęconych kobietom bliskim kompozytorowi oraz emigrantom z nim związanym.

19 i 20 września

Słowa „Moja droga” można odnieść do losów licznej grupy Polaków, którzy chcąc uniknąć represji carskich po upadku powstania listopadowego, szukali schronienia między innymi we Francji. „Wielką Emigrację” tworzyli zasłużeni działacze wojskowi, politycy i artyści, m. in.: Józef Bem, Julian Ursyn Niemcewicz, Teofil Kwiatkowski czy książę Jerzy Adam Czartoryski. Fryderyk Chopin, który czas powstania spędził za granicą, szybko związał się z licznie napływającymi do Paryża emigrantami. Mimo próśb ojca, zdecydował się nie odnawiać paszportu, czym uniemożliwił sobie powrót do ojczyzny. Podczas oprowadzania omówimy drogę, jaką po klęsce powstania musieli przebyć wybrani reprezentanci Wielkiej Emigracji, w tym również bliscy przyjaciele kompozytora.

 

Oprowadzania odbywają się zarówno w sobotę 19 września w godz.  14.00-15.00, jak również w niedzielę 20 września w godz.  14.00-15.00.

Maksymalna liczba osób w grupie: 25

Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany formuły wydarzenia i zorganizowania go w formie on-line.

Tagi:

aktywne

Data rozpoczęcia:

19 września 2020

sobota

14:00

Data zakończenia:

19 września 2020

sobota

15:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

zwiedzanie

Lokalizacja:

Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie

Zamek Ostrogskich
(Pałac Gnińskich)
ul. Okólnik 1
00-368 Warszawa

woj. mazowieckie

Organizator

Nazwa: Narodowy Instytut Fryderyka Chopina

Osoba kontaktowa: Marek Łuszczyk

Telefon: 609810487

E-mail: mluszczyk@nifc.pl

WWW: https://muzeum.nifc.pl

Informacja o organizatorze:

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina jest największym centrum Chopinowskim na świecie, które w pełni i wszechstronnie promuje, chroni, bada i upowszechnia dziedzictwo Fryderyka Chopina. Częścią Instytutu jest usytuowane w Zamku Ostrogskich w Warszawie Muzeum Fryderyka Chopina.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.