fbpx

Drogi ku niepodległości - śladami I Brygady Legionów Polskich na terenie Ziemi Sandomierskiej

Data rozpoczęcia:

15 września 2018

sobota

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika
  • 9.00 wycieczka autokarowa trasa: Ostrowiec Świętokrzyski -Tarłów – Jakubowice – Góry Pęchowskie – Konary – Ostrowiec Świętokrzyski zbiórka Kino „Etiuda”, al. 3 Maja 6,

Wycieczka pokaże jedną z dróg do niepodległości związaną z czynem zbrojnym I Brygady Legionów Polskich pod dowództwem Józefa Piłsudskiego, w jej trakcie odwiedzimy miejsca legionowej pamięci na Ziemi Sandomierskiej.

Teren Królestwa Polskiego należący do zaboru rosyjskiego był areną zaciętych walk w czasie I wojny światowej pomiędzy wojskami Cesarstwa Austro -Węgierskiego na południu i wojskami niemieckimi na północy z armią rosyjską. U boku wojsk austriackich  z Rosjanami walczyli legioniści Józefa Piłsudskiego.

Trasa wycieczki jest tak poprowadzona, aby pokazać miejsca związane z działaniami I Brygady. W okolicach Tarłowa żołnierze I Brygady stoczyli bitwę 1 lipca 1915 r. W Wólce Tarłowskiej jest kamień upamiętniający to wydarzenie, a na cmentarzu  w Tarłowie znajduje się kwatera legionistów poległych w tej bitwie.

Kolejny punkt wycieczki to Jakubowice gdzie w październiku 1914 r. kwaterowali legioniści, a Józef Piłsudski wydał rozkaz nadający jego najwierniejszym podkomendnym pierwsze stopnie oficerskie. Miejsce gdzie kwaterował komendant upamiętnia kamień z okolicznościową tablicą.

Następnie dotrzemy do cmentarza w Górach Pęchowskich gdzie pochowani są żołnierze I Brygady Legionów Polskich, którzy polegli między innymi w bitwie pod Konarami. Odwiedzimy także Konary, gdzie I Brygada stoczyła bitwę w maju 1915 r.

 

Kontakt:

Punkt Informacji Turystycznej – Miejskie Centrum Kultury

al.3 Maja 6, 27-400 Ostrowiec Świętokrzyski

T 609 222 800

@informacja@ostrowiec.travel, WWW.ostrowiec.travel

 

Partner:

Klub Fantastyki „Tawerna pod Toporem”.

t 537 508 064

Data rozpoczęcia:

15 września 2018

sobota

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

zwiedzanie, wycieczka / spacer

Lokalizacja:

Kino „Etiuda”

woj. świętokrzyskie

Organizator

Nazwa: Punkt Informacji Turystycznej – Miejskie Centrum Kultury

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.