fbpx

Droga życiowa dr Natalii Weisselbergowej.

Data rozpoczęcia:

19 września 2020

sobota

10:00

Data zakończenia:

19 września 2020

sobota

13:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Serdecznie zapraszamy na wykład i prezentację multimedialna pt. Droga życiowa dr Natalii Weisselbergowej, założycielki w Będzinie pierwszego w Zagłębiu nowoczesnego laboratorium medycznego.

W dniu 19 września o godzinie 10.00 zapraszamy do Pałacu Mieroszewskich na opowieść – popartą prezentacją multimedialną , która przybliży pracę laboratorium w Będzinie, czyli pierwszej, nowoczesnej placówki medycznej na terenie Zagłębia Śląsko-Dąbrowskiego w latach 1929-1939. Działalność będzińskiego laboratorium związana była z ogromnym nakładem sił jego założycielki dr Natalii Weisselbergowej, którą droga życiowa przywiodła ze Lwowa do naszego miasta. Słuchaczom zostanie przedstawiony ciekawy splot wydarzeń wpływający na fakt otwarcia w Będzinie placówki wykonującej wszystkie aktualne wówczas badania: kliniczne, chemiczne, bakteriologiczne, serologiczne.

 

Ten mało znany wątek z historii naszego miasta pozwoli skupić uczestników na „drodze” Będzina ku budowaniu nowoczesnego miasta w Niepodległej Polsce. Prezentacja multimedialna wraz z wykładem odbędzie się w Pałacu Mieroszewskich – Sala Wodzów Antycznych. Po prelekcji wszystkich uczestników spotkania zapraszamy na spacer do miejsca (ul. Małachowskiego), w którym funkcjonowała ta nowoczesna placówka medyczna. Na miejscu prelegent opowie o historii własnościowej kamienicy oraz zobaczymy co ciekawego obecnie mieści się w tej historycznej przestrzeni naszego miasta.

 

Miejsce: Sala Wodzów Antycznych, Pałac Mieroszewskich

Data rozpoczęcia:

19 września 2020

sobota

10:00

Data zakończenia:

19 września 2020

sobota

13:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wykład / prelekcja

Lokalizacja:

ul. Gzichowska 15, 42-500 Będzin

woj. śląskie

Organizator

Nazwa: Muzeum Zagłębia w Będzinie

Osoba kontaktowa: Magdalena Hoły

Telefon: 322677707

E-mail: edukacja@muzeumzaglebia.pl

WWW: https://muzeumzaglebia.pl

Informacja o organizatorze:

Muzeum Zagłębia w Będzinie powstało w 1956 roku. W chwili obecnej Muzeum oferuje do zwiedzania następujące obiekty: Pałac Mieroszewskich, Zamek wraz z wieżą, Dom Modlitwy „Mizrachi”, Podziemia Będzińskie.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.