fbpx

Droga staroitalskiego bóstwa - Janusa do Częstochowy.

Data rozpoczęcia:

12 września 2020

sobota

19:00

Data zakończenia:

12 września 2020

sobota

20:30

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Serdecznie zapraszamy na wykład dr Antoniny Żaby połączony ze zwiedzaniem zakrystii kościoła i biblioteki klasztoru św. Barbary w Częstochowie.

O tym, że klasztor Paulinów ma swoją siedzibę na Jasnej Górze w Częstochowie wiedzą wszyscy, których interesują dzieje sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej. Mniej osób wie, że nieopodal klasztoru jasnogórskiego zlokalizowany jest jeszcze jeden pauliński zespół klasztorny. Składa się on z trzech obiektów: kościoła i klasztoru pw. św. Andrzeja Apostoła i św. Barbary, dziewicy i męczennicy oraz kaplicy z cudownym źródełkiem.

 

Wybudowane w latach 1637-1643 obiekty klasztorne, zwyczajowo, nazywane są kościołem i klasztorem św. Barbary. Obiekty te były wielokrotnie niszczone i odbudowywane, ale również celowo przekształcane, wzbogacane i modernizowane. W wyniku takich działań m.in. zamalowano część barokowych fresków zlokalizowanych w zabytkowych wnętrzach zespołu. W roku 2016 zakończone zostały prace konserwatorskie jednego z takich fresków. Jest to fresk na sklepieniu kościelnej zakrystii. W jego centrum usytuowana jest postać staroitalskiego bóstwa o dwóch twarzach, Janusa. O tym, jaką drogą przedstawienie to mogło dotrzeć do Częstochowy będzie mowa w przygotowanym przez organizatorów wydarzenia wykładzie i publikacji. Poza zakrystią można będzie zwiedzić pomieszczenie biblioteki klasztornej z freskiem sklepiennym przedstawiającym dwunastoletniego Jezusa nauczającego w świątyni.

Data rozpoczęcia:

12 września 2020

sobota

19:00

Data zakończenia:

12 września 2020

sobota

20:30

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Kościół św. Barbary, Częstochowa, ul. Św. Barbary 51 (skrzyżowanie z ul. św. Augustyna) ok. 600 m na południe od Jasnej Góry.

woj. śląskie

Organizatorzy

Nazwa:

  • Zakon Paulinów – klasztor św. Barbary w Częstochowie
  • Antonina Żaba

Osoba kontaktowa: Antonina Żaba

Telefon: 730 758 793

E-mail: czjanus@o2.pl

Informacja o organizatorze:

Paulini zostali sprowadzeni do Częstochowy, na Jasną Górę, w roku 1382 z Węgier. W XVII w. utworzono w mieście nowy klasztor św. Barbary (na potrzeby nowicjatu). W nim rezydują Paulini organizatorzy zwiedzania.

Wykład poprowadzi Antonina Żaba członek Komisji Malarstwa Ściennego PKN ICOMOS.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.