fbpx

Droga do wolności w polskich czasopismach dla dzieci w zbiorach Ossolineum

Data rozpoczęcia:

12 września 2020

sobota

10:00

Data zakończenia:

20 września 2020

niedziela

20:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, jak ważne jest kształtowanie tożsamości narodowej u młodego pokolenia. W czasach wolnej Polski jest to łatwe i oczywiste. Ale w czasach zaborów czy okupacji, edukacja patriotyczna staje się niebezpieczna. Czy i jak udawało się przemycić treści patriotyczne na kilku stronicowej gazetce dla dzieci?

Prasa już od XIX wieku, a szczególnie w wieku XX pełniła główną rolę w informowaniu i kształtowaniu opinii społeczeństwa. Aktywnie włączyła się również w proces wychowania młodego pokolenia. Czytelnicy z czasopism dziecięcych i młodzieżowych, dowiadywali się, m. in.: jakie są powinności wobec ojczyzny, co to znaczy być patriotą, dlaczego mogą być dumni z faktu, że są Polakami.
Zaprezentowane zostaną czasopisma dla dzieci ze Zbiorów Ossolineum, pochodzące z okresu od 1824, kiedy to wydano pierwsze polskie czasopismo dla dzieci, aż do 1945 roku. Na ich podstawie będzie można prześledzić, jak w różnym czasie i w różnych warunkach historycznych kształtowano postawy patriotyczne u dzieci oraz podtrzymywano i rozwijano poczucie tożsamości narodowej.

Data rozpoczęcia:

12 września 2020

sobota

10:00

Data zakończenia:

20 września 2020

niedziela

20:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

projekcja / prezentacja

Lokalizacja:

Prezentacja zostanie udostępniona na czas wydarzenia na stronie internetowej organizatora: http://ossolineum.pl/

woj. dolnośląskie

Organizator

Nazwa: Zakład Narodowy im. Ossolińskich

Osoba kontaktowa: Maja Kwiecińska

Telefon: 717550654

E-mail: edukacja@ossolineum.pl

WWW: http://ossolineum.pl/

Informacja o organizatorze:

Zakład Narodowy im. Ossolińskich – jedna z najważniejszych instytucji kultury w Polsce. Jest następcą prawnym fundacji ustanowionej przez Józefa Maksymiliana Ossolińskiego w 1817 r. i kontynuuje jej działalność w zakresie gromadzenia, opracowania i upowszechniania zbiorów.