fbpx

Dowiedz się jak powstaje dzwon

Data rozpoczęcia:

16 września 2017

sobota

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

W ramach tegorocznych EDD oraz Weekendu Otwartych Pracowni 16 września zapraszamy serdecznie w dwóch turach, o godz. 11.00 oraz 13.00, na oprowadzenie po Ludwisarni Felczyńskich,mieszczącej się w Taciszowie koło Gliwic.

Zwiedzający poznają ukształtowany ostatecznie w epoce renesansu proces produkcji dzwonów oraz historię rodziny, która odlewa je nieprzerwanie od 1808 r. Dowiedzą się czym jest dzwon fałszywy, jak wykonuje się bogate zdobienia oraz dlaczego ludwisarze latem pracują o świcie.

Tradycyjna technika ludwisarska stosowana w ludwisarni Felczyńskich w Taciszowie nie została w kręgu rodzinnym w żaden sposób zapisana. Wiedza oraz umiejętności nauczane są zawsze przez starszego z rodu, przekazywane ustnie oraz w praktyce. Obecnie wykonawcą dzwonów jest Pan Zbigniew Felczyński, czynny ludwisarz, nauczony techniki przez swojego ojca. Ludwisarze z Taciszowa są szczególnie dumni z wykonania dwóch historycznych dzwonów: potężnego instrumentu noszącego dwa imiona Ignacy – Józef, wykonanego w 1929 roku na wystawę krajową w Poznaniu, a także z ozdobionego, płaskorzeźbami wykonanymi przez Xawerego Dunikowskiego dzwonu wysłanego w 1939 roku na wystawę światową w Nowym Jorku. 

Wstęp wolny, zapisy pod adresem: amucha@nid.pl. Serdecznie zapraszamy!

 

Organizator:

Ludwisarnia Felczyńskich

44-171 Taciszów; ul. Gliwicka 67;

www.dzwony-felczynski.pl

 

Data rozpoczęcia:

16 września 2017

sobota

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Ludwisarnia Felczyńskich Taciszów

woj. śląskie

Organizator

Nazwa: Ludwisarnia Felczyńskich Taciszów

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.