fbpx

Dom Carla i Gerharta Hauptmannów – Muzeum Karkonoskie

Data rozpoczęcia:

9 września 2017

sobota

Data zakończenia:

10 września 2017

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

9–10 września godz. 9.00–16.30

Zwiedzanie wystaw stałych: „Karkonoski Duch Gór”, „Schronisko górskie z przełomu XIX i XX w.”, „Kolonie artystyczne Szklarskiej Poręby” oraz wystawy czasowej: „Obrazy Wlastimila Hofmana ze zbiorów mieszkańców Szklarskiej Poręby”. Plener malarski inspirowany twórczością Wlastimila Hofmana.

„Karkonoski Duch Gór” – wystawa wzbogacona o karkonoskie minerały i kamienie szlachetne ze zbiorów Muzeum Ziemi Juna. „Schronisko górskie z przełomu XIX i XX w.” – wystawa prezentująca wyposażenie karkonoskiej budy pasterskiej, zawierająca m.in. malowane szafy z XVIII w. „Kolonie artystyczne Szklarskiej Poręby” – ekspozycja poświęcona przedwojennej kolonii artystycznej wraz z galerią malarstwa niemieckiego Künstlervereinigung St. Lukas in Schreiberhau – Bractwa Artystycznego Świętego Łukasza w Szklarskiej Porębie oraz Galerią Wlastimila Hofmana – jako elementu kolonii powojennej. W tej ostatniej eksponowane są obrazy stanowiące przekrój twórczości Hofmana: od autoportretów z początku XX w. po obraz z końca lat 60. XX w.

„Obrazy Wlastimila Hofmana ze zbiorów mieszkańców Szklarskiej Poręby” – wystawa czasowa zorganizowana w ramach obchodów Roku Wlastimila Hofmana. Znajdą się na niej głównie portrety mieszkańców Szklarskiej Poręby oraz obrazy z kwiatami – traktowane przez malarza jako upominki dla przyjaciół, wręczane z różnych okazji, a ponadto obrazy powstałe w czasie jego pobytu na Bliskim Wschodzie oraz obrazy alegoryczne.

Wlastimil Hofman w I połowie XX w. był bardzo znanym polskim malarzem. Po wojnie w 1947 r. zamieszkał w Szklarskiej Porębie Średniej, gdzie żył do roku 1970. Jego sława – za sprawą nowych

trendów obowiązujących w sztuce polskiej – nieco przygasła, lecz sztuka znajdowała wielu odbiorców, zarówno wśród mieszkańców, jak i licznie przybywających turystów. Dla Szklarskiej Poręby „Pan Profesor” – jak go tutaj nazywano – do dziś jest osobowością twórczą i bardzo popularną postacią. Większość jego najbardziej wartościowych dzieł znalazła nabywców spoza Szklarskiej Poręby, niemniej zasoby mieszkańców również obfitują w prawdziwe perełki. Niektóre z obrazów zaprezentowane zostaną po raz pierwszy. Wystawa trwa od 8 września do 29 października 2017.

Plener malarski inspirowany twórczością Wlastimila Hofmana odbędzie się 818 września. Wezmą w nim udział polscy i czescy malarze z Karkonoszy i okolic, a także z zaprzyjaźnionego Kazimierza Dolnego, który jest obok Szklarskiej Poręby jedynym polskim miastem w Europejskiej Federacji Kolonii Artystycznych Euro Art. Będzie można obserwować 15 artystów podczas pracy wśród pięknych krajobrazów miasta pod Szrenicą. Gotowe już dzieła zostaną zaprezentowane na poplenerowych wystawach w Polsce i Czechach. Organizatorem jest Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej.

Data rozpoczęcia:

9 września 2017

sobota

Data zakończenia:

10 września 2017

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Dom Carla i Gerharta Hauptmannów – Muzeum Karkonoskie

woj. dolnośląskie

Organizator

Nazwa: Dom Carla i Gerharta Hauptmannów – Muzeum Karkonoskie, ul. 11 Listopada 23, 58-580 Szklarska Poręba, Bożena Danielska, tel. 75 7172611, e-mail: dom.hauptmannow@wp.pl

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.