fbpx

Dni Otwarte Galerii i Pracowni Odtworzonej Stefana Żechowskiego

Data rozpoczęcia:

17 września 2016

sobota

Data zakończenia:

18 września 2016

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Marsz żałobny Chopina,jako duch młodopolskich wzruszeń w twórczości Stefana Żechowskiego – pod taką nazwą Biuro Wystaw Artystycznych „U Jaksy” organizuje 17 i 18 września 2016 r. w Domu Pracy Twórczej, Dni Otwarte Galerii i Pracowni Odtworzonej Stefana Żechowskiego.

Ten niezwykły artysta, który nade wszystko kochał swój rodziny Książ Wielki koło Miechowa, urodził się 19 lipca 1912 r. Jego dzieciństwo i młodość przypadły na okres kiedy wolność była dla Polaków najwyższą wartością. Nic więc dziwnego, że jego uczuciowość przepojona była duchem patriotyzmu i głębokim odczuwaniem potrzeby demonstrowania tożsamości narodowej.

17 września o godzinie 11.00 w Domu Pracy Twórczej odbędzie się projekcja filmu zrealizowanego w 1976 r. na potrzeby TVP, pt. „Pustelnik” w reżyserii Ryszarda Wójcika. Filmowi poświęconemu życiu i twórczości artysty, towarzyszy sfilmowana rozmowa krytyków sztuki Szymona Kobylińskiego z Andrzejem Osęką. Bezpośrednio po filmie można będzie skonfrontować wypowiedzi krytyków z twórczością artysty prezentowaną na ekspozycji stałej.

18 września o godzinie 11.00 w Domu Pracy Twórczej odbędzie się projekcja filmu zrealizowanego w 2002 r., też dla TVP, pt. „Naga prawda” w reżyserii Stefana Szlachtycza, o życiu i twórczości Stefana Żechowskiego. Po filmie odbędzie się dyskusja na temat obrazów Żechowskiego: Marsz żałobny Chopina, Chrzest Polski, Męczeństwo św. Wojciecha oraz W jesienny wieczór z cyklu Dzieciństwo. Obrazy te prezentowane były na wielu wystawach, m.in. w Krakowie, Wrocławiu, Zamościu, Kielcach, a obecnie są eksponowane w Galerii jego imienia w Miechowie. Dyskusję poprowadzi mgr sztuki Paweł Olchawa.

 

Serdecznie zapraszamy! Wstęp wolny.

 

Organizator:

Biuro Wystaw Artystycznych „U Jaksy”

32-200 Miechów, pl. Kościuszki 3a, tel. 41 3890389, 3810187

e-mail: u.jaksy@gmail.com, www.ujaksy.pl

Data rozpoczęcia:

17 września 2016

sobota

Data zakończenia:

18 września 2016

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Biuro Wystaw Artystycznych „U Jaksy”

woj. małopolskie

Organizator

Nazwa: Biuro Wystaw Artystycznych „U Jaksy”

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.