fbpx

Dni Otwarte Centrum Geoedukacji

Data rozpoczęcia:

10 września 2016

sobota

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Sobota, 10 września – Dni Otwarte Centrum Geoedukacji

godz. 12.00 – 18.00

 • zwiedzanie wystawy „Galerii Ziemi”, przedstawiającej rekonstrukcję obszaru dzisiejszych Gór Świętokrzyskich sprzed kilkuset milionów lat
 • seans filmowy w kinie 5D „Podróż do wnętrza Ziemi”
 • zwiedzanie wirtualnej jaskini.

  Centrum Geoedukacji zlokalizowane jest w południowo-wschodniej części rezerwatu Wietrznia, przy ul. Daleszyckiej 21 i stanowi cześć szlaku turystycznego „Świętokrzyski  Szlak Archeo-Geologiczny”. Obiekt powstał w 2012 roku  i jest miejscem gdzie w przystępny sposób przekazywana jest wiedza geologiczna i geograficzna, z wykorzystaniem nowoczesnych metod i narzędzi edukacyjnych. To miejsce, gdzie poprzez przygodę i zabawę, możemy poznać historię Ziemi zapisaną w skałach.

  W Centrum Geoedukacji możemy zobaczyć rekonstrukcję dna dewońskiego morza, z niezwykłymi organizmami, które je zamieszkiwały. Specjalnie przygotowane dioramy, z modelami dawnych żyjących organizmów wprowadzają nas w świat płytkich lagun, raf i głębokich mórz, które przed 360 milionami lat zalewały teren dzisiejszych Gór Świętokrzyskich. Artystyczne wyobrażenie dewońskiego świata podparte jest danymi naukowymi i skamieniałościami stanowiącymi jego zapis kopalny. Ciekawym elementem wystawy jest wirtualna wycieczka po najdłuższej świętokrzyskiej jaskini – Chelosiowej Jamie. Ale to nie koniec atrakcji… bo w Centrum Geoedukacji można również odbyć niecodzienną podróż Kapsułą 5D, do samego wnętrza Ziemi!

  Ważnym składnikiem działalności Centrum jest również działalność w zakresie prowadzenia zajęć geologicznych (teoretycznych, praktycznych i terenowych). W Klubie Miłośników Geologii będziemy mogli wcielić się w rolę szlifierza skał i minerałów, który za pomocą prostych narzędzi wydobędzie „piękno zaklęte w kamieniu”. Dowiemy się jak powstają skały i minerały i jak niezwykłe informacje możemy z nich wyczytać. To tu możemy „poczuć-dotknąć-zrozumieć” niezwykłą historię Ziemi zapisaną w skałach i skamieniałościach w nich zawartych.

   

  Organizator:

  Geopark Kielce

  25-202 Kielce, ul. Daleszycka 21, tel./fax. 413620166, 41 3676800

  e-mail: rezerwacje@geopark-kielce.pl, www.geopark-kielce.pl, www.centrum-geoedukacji.pl

Data rozpoczęcia:

10 września 2016

sobota

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wystawa, zwiedzanie

Lokalizacja:

Geopark Kielce – Centrum Geoedukacji

woj. świętokrzyskie

Organizator

Nazwa: Geopark Kielce

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.