fbpx

"Dialogi (nie)oczywiste" - oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej

Data rozpoczęcia:

11 września 2022

niedziela

12:00

Data zakończenia:

11 września 2022

niedziela

13:30

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej „Dialogi (nie)oczywiste”

„Dialogi [nie]oczywiste” to wystawa stworzona na bazie rekonstrukcji historycznych ubiorów kobiecych, wykonanych przez uznaną i utytułowaną rekonstruktorkę, Elżbietę Dunin-Wąsowicz. Wytypowane suknie zaprezentowano w towarzystwie starannie dobranych przedmiotów zabytkowych ze zbiorów Muzeum Powiatowego w Nysie – dopasowanych historycznie, ale przede wszystkim wizualnie. Temu dialogowi wtórują wytwory sztuki współczesnej. Zapraszając do udziału w projekcie, postawiono przed artystami szczególne wyzwanie – konfrontacji z urodą i magią przeszłości, która nadal budzi podziw i nostalgię.

Wystawa jest swoistym eksperymentem, badającym zmienność i trwałość pojęcia „piękno”. Stając w obliczu zbliżonych lub wręcz analogicznych form plastycznych, podobnej kolorystyki, podobnych bodźców wizualnych, zastanowimy się – co nas zachwyca mocniej, co czytelniej przemawia, co wyraźniej inspiruje – dzieło sztuki współczesnej, czy przedmioty, w których drzemie energia sprzed kilkuset lat?

Wystawa została zaprojektowana w taki sposób, by poruszyć w widzu więcej, niż jeden zmysł. Pobudzić wzrok i słuch. Uruchomić rozmaite obszary percepcji – chcemy koić zmysł estetyki, rozpieszczać muzyką, inspirować poezją, dać pożywkę intelektowi. Pragniemy umieścić widza w przestrzeni, w której oderwie się on od teraźniejszości, pozostając w niej jednocześnie; w której będzie miał możliwość „podsłuchania” dialogu pomiędzy różnymi dziedzinami sztuki i codzienności, rozmaitymi rodzajami wrażliwości estetycznej i artystycznej …

Data rozpoczęcia:

11 września 2022

niedziela

12:00

Data zakończenia:

11 września 2022

niedziela

13:30

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wykład / prelekcja, wystawa, zwiedzanie

Lokalizacja:

Muzeum Powiatowe w Nysie, 48-300 Nysa, ul. Biskupa Jarosława 11

woj. opolskie

Organizator

Nazwa: Muzeum Powiatowe w Nysie

Osoba kontaktowa: Adriana Zalewska-Wąsowicz

Telefon: 774332083

E-mail: dzial.ow@muzeum.nysa.pl

WWW: http://www.muzeum.nysa.pl

Informacja o organizatorze:

Muzeum Powiatowe w Nysie – instytucja kultury Powiatu Nyskiego

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.