fbpx

Dawny duch w nowej przestrzeni

Data rozpoczęcia:

18 września 2016

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej planuje w tym roku sprawić, by w przestrzeni Parku Etnograficznego zagościł ponownie ożywiający niegdyś przeniesione do niego obiekty duch. Będzie to okazja do spotkania z kulturą dawnej wsi.

O tych aspektach życia Lasowiaków i Rzeszowiaków uczestnicy imprezy będą mogli usłyszeć w dwóch obiektach, w których dyżurować będą pracownicy muzeum. Pierwszym z nich będzie chałupa z Jeziórka, w której odtworzony został warsztat pracy rzeźbiarza i lutnika. W niej pracownik MKL będzie opowiadał o elementach wnętrza mających znaczenie religijne lub magiczne. Drugim – zabytkowa olejarnia, gdzie przed Adwentem i Wielkim Postem gospodarze zbierali się, by tłoczyć olej lniany do kraszenia potraw. Wizyta w olejarni będzie dla odwiedzających okazją do wysłuchania opowieści o roku liturgicznym i związanych z nim tradycjach.

Najważniejszym miejscem dla życia duchowego wsi był kościół. Świątynia pw. św. Marka Ewangelisty z Rzochowa będzie też niezwykle istotnym obiektem dla przebiegu EDD w kolbuszowskim skansenie. Od godziny 12 do 16 kościół będzie otwarty dla zwiedzających, a przewodnik będzie opowiadał o jego historii i o zabytkach, które w nim się znajdują. O 16.30 odbędzie się msza św. trydencka, w takiej formie, w jakich jeszcze do lat siedemdziesiątych była odprawiana w rzochowskim kościele i innych rzymskokatolickich świątyniach. Oprawę muzyczną zapewni chór II LO im. Mikołaja Kopernika w Mielcu, który da po mszy półgodzinny koncert muzyki sakralnej.

 

Uzupełnieniem całości będzie prezentacja wytwarzania świec z wosku pszczelego – niezbędnego elementu wyposażenia ołtarza, a także przedmiotu obecnego niegdyś w każdej chłopskiej chacie. Prezentacje w chałupie z Brzózy Stadnickiej odgodz.14 do 16 będzie przeprowadzał Adam Galas – pszczelarz i rzemieślnik spod Wielopola Skrzyńskiego, gdzie tradycja wytwarzania świec utrzymuje się już od setek lat.

 

Tego dnia Muzeum planuje tchnąć starego ducha także w inny obiekt – karczmę z Hadli Kańczudzkich. Przy niej o godz. 18 odbędzie się kończąca imprezę potańcówka przy muzyce wykonywanej przez Kocirbę i Kapelę z Huty Komorowskiej – zespoły nawiązujące do repertuaru i instrumentarium przedwojennych kapel weselnych z Puszczy Sandomierskiej. Zabawa zostanie poprzedzona trzygodzinnymi warsztatami tradycyjnych tańców wiejskich. W czasie całej imprezy będzie można w szkole z Trzebosi zakupić potrawy regionalne.

 

Program imprezy:

12–16 – zwiedzanie z przewodnikiem chałupy z Jeziórka, zabytkowej olejarni i kościoła pw. św. Marka Ewangelisty

13–16 – warsztaty taneczne w szkole z Trzebosi

14–16 – pokazwykonywania świec w chałupie z Cierpisza

16.30 – msza trydencka w kościele pw. św. Marka Ewangelisty z Rzochowa i koncert muzyki sakralnej w wykonaniu chóru II LO im. Mikołaja Kopernika w Mielcu

18–20 – potańcówka przy karczmie z Hadli Kańczudzkich

Data rozpoczęcia:

18 września 2016

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej

woj. podkarpackie

Organizator

Nazwa: Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.