fbpx

Cztery kultury splecione w łódzkim języku

Data rozpoczęcia:

15 września 2019

niedziela

14:00

Data zakończenia:

15 września 2019

niedziela

17:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

„Cztery kultury splecione w łódzkim języku” – oprowadzanie po wystawie stałej „Na wspólnym podwórku – łódzki tygiel kultur i wyznań” połączone z warsztatem językowym.

Prezentowana w Muzeum Miasta Łodzi wystawa pt. „Na wspólnym podwórku – łódzki tygiel kultur i wyznań” stała się inspiracją dla wydarzenia będącego spotkaniem z przeszłością Łodzi – miastem, w którym splatało się wiele kultur, religii i narodów.

 

Specyfiką życia codziennego łodzian był kontakt z tradycjami Polaków, Niemców, Żydów i Rosjan, ich językiem, historią, mentalnością, zwyczajami i obyczajami. Stąd obecne były w życiu mieszkańców Łodzi procesy przenikania czy zapożyczania różnych form zachowania, sposobów świętowania, komunikowania się, czy używania określeń znaczeniowych.

 

Żyjących w jednym mieście łodzian łączyło wiele. To m.in. miejsce pracy, rodzina, znajomi, wspólne spędzanie wolnego czasu, celebrowanie świąt rodzinnych i kościelnych, protesty, strajki. Wspólna codzienność tworzyła wiele płaszczyzn i możliwości do dyfuzji kulturowej, również w aspekcie językowym.

 

Podsumowaniem oprowadzania po wystawie będzie warsztat językowy, podczas którego zwrócimy uwagę na charakterystyczne łódzkie słownictwo, jego etymologię oraz charakterystyczne łódzkie powiedzenia i nazwy powiązane przede wszystkim z codzienną pracą łodzian przełomu początku XX wieku.

 

Wydarzenie dostępne będzie również dla osób z dysfunkcją wzroku. Zapewnione zostaną potrzebne pomoce dydaktyczne, repliki i grafiki wypukłe.

 

Wstęp na wydarzenie jest płatny. Bilety: ulgowy 1 zł, normalny 3 zł.

Data rozpoczęcia:

15 września 2019

niedziela

14:00

Data zakończenia:

15 września 2019

niedziela

17:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15, 91-065 Łódź

woj. łódzkie

Organizator

Nazwa: Muzeum Miasta Łodzi

Osoba kontaktowa: Maja Jakóbczyk

Telefon: 423071870

E-mail: m.jakobczyk@muzeum-lodz.pl

WWW: https://muzeum-lodz.pl/

Informacja o organizatorze:

Muzeum Miasta Łodzi utworzone w 1975 roku jest jedną z najważniejszych łódzkich instytucji kultury. Muzeum realizuje misję „dokumentowania i upowszechniania wiedzy o historii i kulturze Łodzi oraz budowania tożsamości miasta i jego społeczności”.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.