fbpx

,,Czas cegły i czas natury. Rola i ewolucja »glinek Hosera«”

Data rozpoczęcia:

16 września 2017

sobota

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

16 września godz. od 16-18

MUZEUM  DULAG 12 SAMORZĄDOWA INSTYTUCJA  KULTURY POWIATU  PRUSZKOWSKIEGO zaprasza na imprezy – historyczne spacery edukacyjne przygotowane w ramach udziału w Europejskich Dniach Dziedzictwa 2017 przez Powiat Pruszkowski.

 

,,Czas cegły i czas natury. Rola i ewolucja »glinek Hosera«”. Edukacyjny spacer historyczny poświęcony zmianom, jakie wywarło na krajobraz Pruszkowa zapotrzebowanie na cegłę na przełomie XIX i XX wieku. Autorem i przewodnikiem na spacerze będzie edukator-historyk z Muzeum Dulag 121: Jacek Zegarłowicz.

W trakcie spaceru przypomnimy m.in. historię rodziny Hoserów, twórców szkółek leśnych i założycieli cegielni na Żbikowie, w miejscu gdzie znajduje się obecnie park ,,Mazowsze”. Posiłkując się starymi mapami, zdjęciami i relacjami, spróbujemy prześledzić ewolucję, jaką przeszły jedne z najpiękniejszych obecnie terenów rekreacyjnych Pruszkowa, od obszarów zalewowych, poprzez wyrobiska gliny i cegielnie, do ogólnie dostępnego dla wszystkich parku, miejsca wypoczynku i kontaktu z naturą. Zazwyczaj gdy mówimy o intensywnym rozwoju przemysłu w II poł. XIX wieku podkreślamy jego niszczycielski wpływ na środowisko. W trakcie spaceru dowiemy się, w jaki sposób ,,rodzinny biznes” przybyszów z Czech przyniósł skutek wręcz odwrotny. Oprócz historii ,,glinek” przyjrzymy się bliżej faunie i florze, która występuje w parku i jego najbliższej okolicy, a także poznamy formy i możliwości aktywnego spędzania czasu, jakie oferuje to miejsce.

Spacer przebiegać będzie na trasie:

  1. Szkółki Żbikowskie przy ul. Żbikowskiej 51.
  2. Willa rodziny Hoserów przy tej samej ulicy, po przeciwnej stronie.
  3. Ulicą ,,Szarych Szeregów” skierujemy się w stronę parku ,,Mazowsze”, obchodząc park od strony zachodniej skręcimy w ul. Stefana Jaronia Kowalskiego.
  4. Wejdziemy do parku ,,Mazowsze” przy zbiegu ulic: Stefana Jaronia Kowalskiego i Mostowej.
  5. W parku będziemy kierować się wewnętrznymi ścieżkami.
  6. Spacer zakończy przy wejściu do parku przy zbiegu ulic: Stefana Jaronia Kowalskiego i Mostowej.

Data rozpoczęcia:

16 września 2017

sobota

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Szkółki Żbikowskie przy ul. Żbikowskiej 51.

woj. mazowieckie

Organizator

Nazwa: MUZEUM DULAG 12 SAMORZĄDOWA INSTYTUCJA KULTURY POWIATU PRUSZKOWSKIEGO

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.