fbpx

"Cieplice mojego dzieciństwa" - spotkanie, wywiad z Panią Zofią Zator

Data rozpoczęcia:

12 września 2020

sobota

16:30

Data zakończenia:

12 września 2020

sobota

17:30

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Spotkanie – wywiad z Zofią Zator, córką Kazimierza Pawelskiego, który w 1945 roku w Cieplicach ratował zbiory zrabowane przez Niemców m.in: w Krakowie, Warszawie i innych miastach polskich.

W marcu 1942 roku Kazimierz Pawelski wraz z żoną Marią, za nielegalne przebywanie na terenie Wartheland, został wywieziony do pracy przymusowej. Trafił do Cieplic, do majątku hrabiego Schaffgotscha. Pracował jako ogrodnik pod kierownictwem i opieką, głównego ogrodnika Alfreda Opitza. M.in. dzięki niemu, w 1943 roku, Pawelscy sprowadzili do Cieplic dziesięcioletnią córkę Zosię (Zofia Zator, do dzisiaj mieszka w Cieplicach). Od drugiej połowy 1944 roku K. Pawelski był palaczem w pałacu Schaffgotschów. Był wówczas świadkiem przywożenia i wywożenia skrzyń z dobrami kultury, m.in. zagrabionymi w Polsce, które tu zdeponował niemiecki konserwator Güther Grundmann. Po wyjeździe Schaffgotschów (17 lutego 1945 r.) Pawelski nadal pozostawał w Cieplicach. Był świadkiem zajmowania pałacu przez Armię Czerwoną (po południu 8 maja 1945 roku). Starał się uchronić szczególnie polskie zbiory przed żołnierzami, którzy plądrowali miasto. Obszar Kotliny Jeleniogórskiej i Karkonoszy był prawdziwym Eldorado, nasyconym ogromną ilością miejscowych jak i zdeponowanych tutaj zabytków.
Zofia Zator jest jedną z nielicznych żyjących do dzisiaj osób, która pamięta te wydarzenia, a także klimat uzdrowiska i jego mieszkańców w okresie II wojny światowej. Ma doskonałą pamięć i jest skarbnicą wiedzy na ten temat.

Data rozpoczęcia:

12 września 2020

sobota

16:30

Data zakończenia:

12 września 2020

sobota

17:30

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

inne

Lokalizacja:

Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze
ul.Cieplicka 11 A
58-560 Jelenia Góra

woj. dolnośląskie

Organizator

Nazwa: Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze

Osoba kontaktowa: Aleksandra Nowak-Odelga

Telefon: 601148400

E-mail: ola@muzeum-cieplice.pl

WWW: https://www.muzeum-cieplice.pl

Informacja o organizatorze:

Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze utworzono 12 września 1954 roku jako Muzeum Przyrodnicze w Cieplicach Śląskich Zdrój. Placówka powstała na bazie małej części dawnych zbiorów Schaffgotschów.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.