fbpx

"Chrystus za nas, my za Chrystusa"

Data rozpoczęcia:

12 września 2020

sobota

12:00

Data zakończenia:

19 września 2020

sobota

12:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Cytat pochodzi ze słów najprężniej działającego na Śląsku dowódcy partyzanckiego w latach 1945-1946, kpt. Henryka Flamego „Bartka”, zwanego „Królem Podbeskidzia”. W tym krótkim zdaniu charakteryzował on sens walki Narodowych Sił Zbrojnych w okolicach Baraniej Góry.

W ramach tegorocznej edycji EDD zapraszamy do obejrzenia na stronie www.dladziedzictwa.org wystawy online prezentującej „Śląski Katyń”, czyli miejsce kaźni żołnierzy NSZ, którzy zginęli w operacji „Lawina”, zasadzce przygotowanej przez Urząd Bezpieczeństwa.
W trzech transportach, między 6 a 25 września 1946, wyjechało 90-110 żołnierzy, zwabionych obietnicą wyjazdu na Zachód, w celu podjęcia dalszej walki na pograniczu polsko-czesko-niemeickim. Zostali wymordowani przez UB-NKWD na terenie województwa opolskiego.
Pierwsza grupa została rozbita najprawdopodobniej w poniemieckim majątku Scharfenberg (Grudzieniec), niedaleko Łambinowic. To była egzekucja tzw. „metodą katyńską” – strzałem w tył głowy nad wykopanym grobem. Ich szczątki zostały odnalezione w 2012 roku. Żołnierzy z drugiego transportu września wysadzono w powietrze w zaminowanym baraku w Starym Grodkowie. Oni także zostali odnalezieni. Zespół prof. Krzysztofa Szwagrzyka dokonał tego w 2016 roku.
25 września narodowców z trzeciego transportu zamordowano na polanie „Hubertus” w lesie koło Barutu. Spędzono ich do zaminowanej stodoły i wysadzono. Szczątki spalono i najprawdopodobniej pogrzebano w dwóch mogiłach zbiorowych. Do dzisiaj nie udało się ich odnaleźć.
O tej komunistycznej zbrodni przez lata nie można było mówić. Dziś stoi tu postawiony przez miejscową ludność krzyż, pod którym co roku w każdą ostatnią sobotę września odprawiana jest Msza św. i odbywa się Apel Poległych.

Partnerzy

Data rozpoczęcia:

12 września 2020

sobota

12:00

Data zakończenia:

19 września 2020

sobota

12:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wystawa

Organizator

Nazwa: Stowarzyszenie Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle

Osoba kontaktowa: Krzysztof Marcinkiewicz

Telefon: 737160904

E-mail: marcinkiewiczkrzysiek@gmail.com

WWW: http://facebook.com/pkkozle

Informacja o organizatorze:

Stowarzyszenie Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle jest grupą sympatyków lokalnej historii, dbających na co dzień o utrzymanie pamięci o polskiej kulturze, dziedzictwie i tożsamości narodowej. Stowarzyszenie angażuje się w pomoc rodakom żyjącym na Kresach Południowych i Wschodnich.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.