fbpx

Chłopki. Opowieść o kobietach żyjących na wsi w Polsce międzywojennej

Data rozpoczęcia:

16 września 2023

sobota

17:00

Data zakończenia:

16 września 2023

sobota

19:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Spotkanie za Joanną Kuciel-Frydryszak autorką książki: „Chłopki. Opowieść o naszych babkach”, która w ostatnich miesiącach stała się księgarskim bestsellerem !

Chłopki, wieśniaczki, włościanki. Dziewczynki, które marzą o szkole, ale muszą pomagać w polu, więc chodzą do niej tylko zimą; dziewczęta na wydaniu, które modlą się być nie wyjść „za dziada”, albo wdowca z czwórką dzieci. Biedne gospodynie, ale też żony bogatych kmieciów – wiecznie zapracowane, dla siebie samych nieważne, poświęcające się dla rodziny. Mówiły o sobie: „Gdyby kobiety z miasta chciały wniknąć w nasze życie, zobaczyłyby, że jesteśmy cichymi bohaterkami, którym należy się order”. Nie dostawały orderów, ani nagród, często lekceważone, od dziecka do służenia innym, pracy ponad siły i godzenia się z najgorszym, niewybranym przez siebie losem. O czym marzyły? Za czym tęskniły? Co odmieniało ich los? Na te pytanie, a także dotyczące ich codzienności (Jak wyglądała ich praca? Jak mieszkały? Co jadły?) opowie autorka Joanna Kuciel-Frydryszak.

 

Podczas spotkania będzie możliwość kupienia książki.

 

Joanna Kuciel-Frydryszak – dziennikarka, pisarka, absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim. Autorka biografii Słonimski. Heretyk na ambonie, nominowanej w najważniejszych konkursach na Historyczną Książkę Roku (im. K. Moczarskiego i O. Haleckiego), cenionej biografii Kazimiery Iłłakowiczówny Iłła (Marginesy 2017), nominowanej do Nagrody im. Józefa Łukaszewicza, oraz bestsellerowej książki Służące do wszystkiego (Marginesy 2018), która znalazła się na liście dziesięciu najważniejszych książek 2018 roku dwumiesięcznika „Książki. Magazyn do Czytania” i dostała nominację do Nagrody Historycznej „Polityki” oraz Nagrody „Newsweeka” im. T. Torańskiej. Jej najnowsza książka to Chłopki. Opowieść o naszych babkach (Marginesy 2023).

Galeria

Data rozpoczęcia:

16 września 2023

sobota

17:00

Data zakończenia:

16 września 2023

sobota

19:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Muzeum Etnograficzne, ul. R. Traugutta 111/113 50-419 Wrocław

woj. dolnośląskie

Organizator

Nazwa: Chłopki. Opowieść o kobietach żyjących na wsi w Polsce międzywojennej

Osoba kontaktowa: Agnieszka Szepetiuk – Barańska

Telefon: 0713443313

E-mail: a.szepetiuk-baranska@muzeumetnograficzne.pl

WWW: https://mnwr.pl/category/oddzialy/muzeum-etnograficzne/

Informacja o organizatorze:

Muzeum Etnograficzne, to Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.