fbpx

„Chawerim. Poznańscy Żydzi”

Data rozpoczęcia:

15 września 2019

niedziela

16:00

Data zakończenia:

15 września 2019

niedziela

17:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Historia Wielkopolski nierozerwalnie związana jest z historią Żydów. O tym także świadczy przeszłość miasta Leszna. Na spotkaniu z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa, Zbigniew Pakuła, autor książki „Chawerim. Poznańscy Żydzi”, opowie o ludziach, którym przyszło żyć w wyjątkowo trudnych czasach.

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Muzeum Okręgowe w Lesznie zaprasza w niedzielę 15.09.2019 o godz. 16.00 na spotkanie z autorem książki „Chawerim. Poznańscy Żydzi”.

„Chawerim. Poznańscy Żydzi” to zbiór czternastu opowieści o Żydach z Poznania i Poznańskiego. (…) W czasie wojny znaleźli się w gettach, obozach i na terenie sowieckiej Rosji. Są to więc opowieści o przetrwaniu w nieludzkich czasach. Większość z bohaterów książki po wojnie wyjechała z Polski, najczęściej do Izraela. W podróż wyruszyli zabierając straszliwe wspomnienia i wiarę w kraj, w którym wreszcie znajdą swój dom, założą rodziny i żyć będą z podniesioną głową. Po 1956 i 1968 roku dołączyli do nich ci, którzy przez kilka powojennych lat żyli w Polsce złudzeniami. (…) Wojna na zawsze przekreśliła ich świat. Wyszli z niej bez swoich najbliższych, zaskoczeni, że przeżyli wbrew planom nazistów. Budując nowe życie nigdy jednak o swoim dzieciństwie w Polsce nie zapomnieli.
Spotkanie z autorem, na którym będzie możliwość zakupienia egzemplarza książki, odbędzie się 15 września o godzinie 16.00 (niedziela). W miejscu nieprzypadkowym, bo w budynku dawnej synagogi, położonym przy ulicy G. Narutowicz 31 w Lesznie. Wstęp wolny, serdecznie zapraszamy.

Data rozpoczęcia:

15 września 2019

niedziela

16:00

Data zakończenia:

15 września 2019

niedziela

17:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wykład / prelekcja

Lokalizacja:

Muzeum Okręgowe w Lesznie, ul. Narutowicza 31 (dawna synagoga)

woj. wielkopolskie

Organizator

Nazwa: Muzeum Okręgowe w Lesznie Pl. Jana Metziga 17 64-100 Leszno

Osoba kontaktowa: Tomasz Rak

Telefon: 65 529 61 40

E-mail: promocja@muzeum.leszno.pl

WWW: http://www.muzeum.leszno.pl/strona_PL/

Informacja o organizatorze:

Muzeum Okręgowe w Lesznie od ponad pięćdziesięciu lat promuje historię i kulturę Leszna oraz południowo–zachodniej części województwa wielkopolskiego

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.