fbpx

Cerekwicki Piknik Drezynowy

Data rozpoczęcia:

12 września 2020

sobota

12:00

Data zakończenia:

12 września 2020

sobota

15:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Czy do Polskiej Cerekwi dojedziemy jeszcze kiedyś pociągiem?… Dziś nie wydaje się to możliwe, gdyż ocalały odcinek toru jest całkowicie odcięty od sieci kolejowej. Jednak spodziewany remont linii Racibórz – Racławice Śląskie sprawia, że i ewentualna odbudowa kolei z Polskiej Cerekwi do Baborowa nabiera sensu. Wszystko się może zdarzyć…

Po powodzi w roku 1997 zaniechano naprawy podmytych nasypów i mostów na linii z Koźla do Baborowa. Pociągi osobowe na tej trasie widniał jeszcze w rozkładach jazdy przez dwa kolejne lata z uwagą o wznowieniu ruchu po ogłoszeniu, jednak już nigdy nie wyruszyły na szlak, a odcinek z Koźla do Polskiej Cerekwi został zlikwidowany i z czasem zmieniony w ścieżkę rowerową. Pozostały odcinek do Baborowa był jeszcze przez kolejne 15 lat wykorzystywany w ruchu towarowym, po jego zaniku czekając na lepsze czasy… te jednak miały nie nadejść. 20 lat po powodzi nadzór budowlany stwierdził uszkodzenie mostu przed Baborowem, a państwo polskie ponownie nie stanęło na wysokości zadania i most wraz z sąsiednim wiaduktem rozebrano, przez co ocalały odcinek został całkowicie odcięty od sieci kolejowej.

Towarzystwo Entuzjastów Kolei za zgodą PKP PLK stara się utrzymywać w przejezdności takie zapomniane linie kolejowe. Czasami na torze można spotkać pojazdy TEK-u służące do tych zadań, można wtedy, o ile jest wolne miejsce, pomóc w pracach w terenie, a jednocześnie skorzystać z unikalnej przejażdżki po drodze żelaznej, gdzie nie ma możliwości poruszania się innym pojazdem; takie przejażdżki zapewniamy również wszystkim zainteresowanym w ramach różnych pikników drezynowych. Jednakże tego rodzaju turystyka nie jest celem samym w sobie, to raczej sposób na dotrwanie do lepszych czasów, które, jak wierzymy, jeszcze dla tych linii nadejdą.

Data rozpoczęcia:

12 września 2020

sobota

12:00

Data zakończenia:

12 września 2020

sobota

15:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wycieczka / spacer

Lokalizacja:

Polska Cerekiew, d. przejazd kolejowy na ul. Fabrycznej

woj. opolskie

Organizator

Nazwa: Towarzystwo Entuzjastów Kolei

Osoba kontaktowa: Jan Psota

Telefon: 885666643

E-mail: tek@wb.pl

WWW: http://tek.wb.pl

Informacja o organizatorze:

Towarzystwo Entuzjastów Kolei jest organizacją pożytku publicznego działającą na rzecz ogółu społeczności, szczególnie w zakresie ciągłej poprawy dostępności i jakości transportu zbiorowego oraz ochrony zabytków dziedzictwa kolejowego na terenie swojej działalności.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.