fbpx

Centrum Kultury Zamek

Data rozpoczęcia:

8 września 2018

sobota

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

8 września ǀ godz. 14.00–20.00

Fechtschule – O dawnej kulturze szermierczej

 

W leśnickim „Zamku” po dziesiątkach lat postaramy się przebudzić na nowo zwyczaje jego dawnych arystokratycznych mieszkańców. Odwiedzający nas goście będą mogli na własne oczy ujrzeć sławetny Fechtschule – turniej walki na długie miecze, który był niezwykle popularny w wyższych warstwach społeczeństwa w Europie od renesansu aż po początek XX w.

 

Zaprezentujemy też gościom szeroką ofertę pokazów i warsztatów dotyczących broni białej, dawnej kultury szermierczej oraz historii Śląska. Impreza odbywać się będzie w idealnej do tego scenerii. Na przestrzeni swoich blisko dziewięciusetletnich dziejów zamek gościł licznych przedstawicieli rodów królewskich, książęcych, osobistości znane z kart historii. Obok ważnych dla dziejów Śląska i Polski postaci, jak Bolesław Wysoki, Henryk Brodaty i jego żona Jadwiga czy Henryk Pobożny, przebywał tu w 1348 r. król czeski i niemiecki (późniejszy cesarz) Karol IV, w 1563 r. Maksymilian II (w latach 1564–1576 cesarz), a w 1611 r. wspomniany już Maciej II. Przed bitwą pod Lutynią w 1757 r. pałac stał się kwaterą dowództwa wojsk austriackich z ks. Karolem Lotaryńskim na czele, zaś po bitwie (5 grudnia) przebywał tu król pruski Fryderyk II, który wracał do tego miejsca jeszcze kilkakrotnie. W dobie napoleońskiej, podczas oblężenia Wrocławia (1806/07), w zamku kwaterowały wojska francuskie i bawarskie, w 1808 r. mieszkał tu ks. Hieronim Bonaparte, a w 1813 r. marszałek Michel Ney.

 

Data rozpoczęcia:

8 września 2018

sobota

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

warsztaty, turniej

Lokalizacja:

Centrum Kultury Zamek

woj. dolnośląskie

Organizator

Nazwa: Centrum Kultury „Zamek”, pl. Świętojański 1, 54-076 Wrocław, Maciej Kozieł, tel. 71 349 13 59, e-mail: fantastyka@zamek.wrocław.pl

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.