fbpx

Atelier mistrza Jana Kazimierza Olpińskiego - wystawa

Data rozpoczęcia:

17 września 2016

sobota

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

W sobotę 17 września o godz. 11.00 zapraszamy do Muzeum Miejskiego w Żywcu przy ul. Zamkowej 2 na wernisaż wystawy stałej w Starym Zamku pt. „Atelier mistrza Jana Kazimierza Olpińskiego” przygotowanej z okazji jubileuszu 80 lat Muzeum Miejskiego w Żywcu! W programie również promocja wyjątkowego wydawnictwa pt. „Żywieccy Habsburgowie. Album rodzinny”, a także zwiedzanie wystaw w Starym Zamku i Pałacu Habsburgów.

Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

 

W Starym Zamku zapraszamy na:

wystawę historyczną „Historia i tradycja miasta Żywca”

Będzie można zobaczyć dokumenty rękopiśmienne z XVI –XVIII w. wraz ze słynnym „Dziejopisem Żywieckim” Andrzeja Komonieckiego z pocz. XVIII w.; kolekcję pamiątek cechowych – obesłania, pieczęcie, księgi cechowe, skrzynie; kopie kostiumów z epoki renesansu i baroku oraz tradycyjne stroje mieszczan żywieckich; zrekonstruowane wnętrza z Pałacu Habsburgów -salon biały oraz gabinet męski; kolekcję obrazów lwowskiego artysty – Jana Kazimierza Olpińskiego oraz ikonografię miasta.

wystawę „Sztuka sakralna Żywiecczyzny”

Na ekspozycji zaprezentowane zostały najcenniejsze zbiory pochodzące z żywieckich kościołów (XIV-XX w.) Gotycką kolekcję prezentują drewniane rzeźby: Św. Anna Samotrzecia z ok. 1380 r., (z kościoła Św. Krzyża w Żywcu) oraz dwa przykłady mniejszej rzeźby drewnianej z ok. 1510 r. – św. Barbara i św. Katarzyna (z kapliczki Św. Wita w Starym Żywcu). Gotyckie, temperowe malarstwo tablicowe reprezentują: Opłakiwanie z ok. 1450 r. (z kościoła Św. Krzyża w Żywcu) oraz Madonna z poziomką z 3 ćw. XV w. (obecnie w konserwacji). Na ekspozycji pokazane zostały także obrazy sakralne żywieckich malarzy cechowych z XIX w.: Krząstkiewiczów, Madalskiego, Fignowskiego i Maultza. Dopełnieniem wystawy są przykłady rzeźby od XVIII do XIX w. pochodzące z żywieckich kościołów, sprzęt i szaty liturgiczne, barokowe relikwiarze z kościoła Przemienienia Pańskiego w Żywcu oraz wiele obiektów sakralnych jak dotąd nigdy nie prezentowanych.)

wystawę archeologiczną „Pradzieje Żywiecczyzny”

relikty dawnej baszty zamkowej; wykopaliska z góry Grojec prezentujące kulturę puchowską i łużycką; wykopaliska ze Starego Zamku; kamieniarka; ekspozycja zaginionych rzemiosł – solwarstwo i szklarstwo oraz mennica i warsztat garncarski

wystawę „Narzędzi Tortur

Wystawa znajduje się w dwóch najstarszych pomieszczeniach zamku – wieży rycerskiej pochodzącej z XV w. Wśród eksponatów obejrzeć można narzędzia tortur używane w całej Europie, m.in.: łoże sprawiedliwości, hiszpańskie buty, konfesjonał, dyby. W jednej z sal znajduje się ubiór średniowiecznego kata wraz z toporem oraz mieczem katowskim.

 

Dział przyrodniczy znajduje się w dawnym budynku stajni (wystawa „Ptaki i ssaki Żywiecczyzny”) przedstawia pokaźną kolekcję ptaków drapieżnych, trofea myśliwskie, okazy paleontologiczne – kości i ciosy mamuta oraz zdjęcia flory i fauny Beskidów).

Dział etnograficzny mieści się w starej wozowni. Na wystawie „Kultura ludowa Żywiecczyzny” prezentowane jest: tradycyjne wyposażenie i zdobnictwo izby góralskiej; tradycyjna i współczesna sztuka ludowa – malarstwo na szkle, rzeźba w drewnie i kamieniu oraz zdobnictwo bibułkowe; stroje przebierańców noworocznych tzw. jukaców i dziadów, rekwizyty kolędnicze – kozy, gwiazdy, szopki kukiełkowe; świąteczny strój górali żywieckich; instrumenty ludowe oraz kolekcja drewnianych zabawek.

 

Organizator:

Muzeum Miejskie w Żywcu

34 – 300 Żywiec, ul. Zamkowa 2, tel./fax 33 861 21 24

e –mail: dorota.firlej@interia.pl, muzeumzywiec@interia.pl;

www.muzeum-zywiec.pl

 

Data rozpoczęcia:

17 września 2016

sobota

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wystawa

Lokalizacja:

Muzeum Miejskie w Żywcu

woj. śląskie

Organizator

Nazwa: Muzeum Miejskie w Żywcu

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.